čtvrtek 12. července 2007

Polní den 2007 - Den rekordů ( pro mně )


Předpověď počasí konečně avizovala hezky a tak po dlouhé době závod bez deště. Rotátor jsem měl již opravený, ale i tak jsem pro jistotu ještě vylezl na střechu vše zkontrolovat. Foukal poměrně dost silný vítr od jihozápadu, ale tvar a výška oblačnosti nasvědčovala na tlakovou výši. 2 hodiny před závodem jsem měl vše připraveno, tak jsem stihl ještě pokecat i na dvoumetru a rozdat pár bodů na 70cm v Polním dnu mládeže.
Hned po MW2007 se mi podařilo prodloužit stožár, takže jsem složil anténu DJ9BV do původní šestimetrové délky. Zpětné prodloužení z tří na šest metrů přineslo podle majáku nárust zisku o 1.5dB. Závod začal ve svižném tempu, ale již spojení s DK2GR dalo tušit, že s podmínkami směrem na západ to není to pravé ořechové. Report 51 mi moc optimismu nedával. Již po dvou hodinách jsem otáčel anténu na jih a jihovýchod, kdy jsem udělal několik HA stanic s poměrně slušným reportem. Ale dál do S5 to zatím nešlo. Kolem 19UTC návrat na západ a úlovky v podobě DL0GTH a DM7A, oba rovněž i na 23cm. A dále ze západu už nic, nechtělo se mi stále věřit, že jsou podmínky tak špatné, stále jsem doufal, že je ještě brzo a že to na JN99 OK1 stanice teprve otočí. Kolem 21UTC prohodíme pár slov o dosavadních výsledcích s Romanem 2UKG. Roman už má více jak 8.000b, já teprve 6.000 a stále to nějak nejde ani na vyšších psmech, 13cm je na tom úplně nejhůře. Oba schodně konstatujeme špatné podmínky na západ, jih a jihovýchod to zřejmě bude muset jistit. Bodová ztráta na Romana mě docela překvapila, ale taky trošku nabudila. Však stále nemám ani jednu stanici z S5.

Rovněž jsem si slíbil, že se budu tento závod více věnovat i severu s cílem pokusit se o SK7MW nebo nějaké SP stanice z tohoto směru. Stalo se. Na výzvu přišel DL1SUN z JO53 = pro mě nový čtverec. Krátce před ním ještě ODX v podobě DK7T z JN48. Další prohledávání severu již dalšího nic nepřineslo. Spánek jsem si naplánoval na 23 - 02, ale nejprve si jej musím zasloužit. Postupně dělám všechny "známé" S5 a dorovnávám Romanovo skóre s mírným navýšením. V 00:00UTC uléhám.


První spojení po probuzení s OK1ONI z JN69 na vzdálenost přes 400km mě potěšilo. Nad ránem se podmínky na západ vždy zlepší a já snad dodělám to obrovské manko OK1 stanic. Bohužel se ale takto neděje. Spojení s Milošem 1CT, který jede v tričku OK1KRY jsem začal CW v síle S9, po přechodu na SSB je signál v obrovském QSB a v poslední chvíli jej dokončuji v síle S2. Po dvou hodinách marných CQ směrem na západ zkouším znovu sever a vyplatilo se, SP stanice z JO81 a 82 rovněž příjemně potěšily. Byly slyšet i jiné, ale naděje na úspěch minimální, vše na hranici čitelnosti. Dopolední čas jsem trávil postupným "doděláváním" zbývajících S5 a stále čekám na nějaké Italy. Několik pokusů do 9A taky vychází naprázdno. Nezbývá než čekat a doufat na zlepšení podmínek kolem poledne a ke konci závodu.


Postupně jsem se pomaličku blížil k hranici 20.000 bodů a počtu QSO = 100. A konec závodu teď začal být pro mně docela napínavý. Už zbývalo poměrně málo času na to pokusit se o překonání "osobáků" v kategorii počet QSO nebo bodů. Rozhodl to UR7D a S54T, kteří mně k oběma hranicím hodinu a půl před koncem přiblížili "na dostřel". Zaslechl jsem YO7 stanici a to mé napětí ještě umocnilo. Povedlo se, za posledních 39 minut závodu jsem udělal cca 1.500b a překonal nakonec oba své rekordy, pokořil jsem hranici 100QSO o 3 a počet bodů nakonec vyšplhal na rekordních 21.860, čímž jsem překonal o cca 500b. svůj dosavadní nejlepší bodový výsledek. Bojem o tyto 2 rekordy jsem samozřejmě "poškodil" vyšší pásma, ale ono to v single kategorii ani jinak nejde, vždycky je tu kompromis a konečné rozhodnutí a boj s pocitem, co mi zase uteklo, když jsem byl na jiném pásmu.


Takže suma sumárum .... nádherný závod, škoda jen těch podmínek směrem na západ. Rekord v počtu spojení i bodovém zisku na pásmu 70cm, bodově rovněž rekordní závod na pásmu 23cm. Takže nakonec spokojenost veliká. Pro příště přidat trošku výkonu, abych se dovolal do YO a další rekord může zase přijít. Děkuji všem za spojení a těším se v UHF Contestu naslyšenou.