středa 7. listopadu 2007

A1 (M.M.C) Contest 2007 aneb 706-ka ve velkém VKV závodě


Opožděná recenze IC706MKIIG

Po delší době jsem se dostal k závodění. UHFC jsem nemohl jet kvůli QRL. Transvertor na 70cm se odporoučel do věčných lovišť, koncový tranzistor zakmitával a vůbec ... svoje už odpracoval, je čas na nový. Jenže ten nebude tak honem, takže se pomalu dostavoval závodní "absťák".


Tím, že jsem se zbavil FT897D jsem se také připravil i o pásmo 2m, takže jsem začal uvažovat a počítat. První možnost byla postavit PA na 2m k transvertoru, co používám na buzení 23 a 13cm. Cenově bych se dostal někam k 6.000,-Kč ( hybrid + relé ) a časově bych asi A1 contest nestihl. Prodejem eftéčka jsem se rovněž připravil o pásmo 50MHz, které mě moc láká. Postavit transvertor k IC735 + PA nedokážu cenově ani časově odhadnout, ale příští sezónu bych těžko stíhal. Myšlenky se tedy ubíraly ke koupi dalšího rádia s šestimetrem i dvoumetrem.
Kupovat znovu 897-ku jsem zavrhl, na 746-ku nemám. Jediná možnost je IC706MKIIG. S povědomím, že toto není rádio do VKV závodů jsem se ale rozhodl do něj jít. Navíc mít zase alespoň 20W na 70cm byla rovněž na té straně misky vah PRO. Definitivní rozhodnutí jsem učinil ve prospěch tohoto rádia na základě těchto předpokladů: PA k němu připojovat nebudu. Jednak mi není známo, zda už ICOM odstranil u verze MKIIG ten překmit výkonu, který by mi mohl odrovnat PA na 70cm, jednak je mi známa skutečnost o nedostatečných šumových kvalitách oscilátoru. Co do odolnosti RX to snad horší jak 897 nebude. Dal jsem tedy inzerát a týden před závodem jsem měl rádio na stole. Musel jsem ale služebně hned odjet, takže na testování nebyl čas.

K testům jsem se dostal až v pátek před závodem. Čekalo na mě několik velmi milých překvapení, o kterých jsem před koupí nevěděl.

  • Rádio má vypínatelný předzesilovač a možnost zapnout 20db atenuátor i na VHF a SHF ( u 897 ani jedna z těchto možností na VHF/SHF nefunguje ). Tušil jsem hned, že toto bude velká výhoda.

  • Rádio má zabudovaný 250Hz CW filtr. Abych se přiznal, nikdy jsem neměl rádio s takovým nebo jiným úzkým filtrem a pokud jsem měl možnost si to někde vyzkoušet, tak to bylo jen tak letmo a nikdy ne v závodě. Z tohoto důvodu jsem měl nějak zakódováno, že se bez filtrů obejdu, protože mi vždycky přišlo, že zapnutím filtru se stanice skoro ztratí, že vložný útlum filtru stanici vygumuje. Jak se ukázalo v závodě, byl to obrovský omyl a jen díky tomuto filtru jsem udělal tolik hezkých DXů a všechna spojení spolehlivě dokončil. Ještě se k tomu vrátím.

  • Rádio má zabudovaný DSP modul UT-106. Zatím jsem měl možnost vyzkoušet DSP funkce pouze u FT897D. Rozhodně to ale nebylo to, co bych od DSP čekal a téměř jsem to nepoužíval. UT-106 má jen 2 funkce: redukci šumů a automatický výřezový filtr. Obojí jsem pak v contestu otestoval, ale s výsledkem jsem rovněž nadšen nebyl. Zmíním se ještě dále.
A nyní konečně k samotnému závodu. Nekladl jsem si žádné cíle, prostě jsem to jen chtěl na dvoumetru zkusit. Jednak mě zajímalo, kolik a jak silných stanic na tomto pásmu ve svém okolí mám a jednak jsem trošku se sevřeným žaludkem chtěl zjistit, jestli se dá se 706-kou jet takový závod a zda to nebyly vyhozené peníze. K tomu neklást si žádné cíle mě nabádaly i další handicapy: jedu z domu ( konečně jsem podle GPS zjistil, že jsem 260 A.S.L. ) a že mám pouze 4 elementy OK1KRC.

Těsně před závodem dorazila ještě návštěva, takže jsem začal o půl hodiny později. V době mého 1.QSO jsem už slyšel stanice, co jich měly 30 :-). První spojení s OK1AR do JO60 mě nechávalo klidným, však nejsem na 70cm, JO60 je na dvoumetru určitě normální a běžné. Za deset minut při spojení s S57M už musím začít používat vše, co mám na 706-tce k dispozici. 6km ode mě je totiž OK2PSC. Takový signál se jen tak hned nepotká. Nedá se ani říct, zda to jsou splattry nebo kliksy. Je to po celém pásmu a doslova "bušení", které tento ham produkuje, bohužel neodstraní ani 20dB atenuátor, jeho zavrčené údery prolézají i přes něj, přesto, že jsem téměř 100kHz od něj. Slovinec už přes atenuátor neprojde, zapínám CW filtr. A ejhle, najednou je skoro ticho, kýžené spojení sice o 1S slabší, ale v pohodě dodělávám, i přes to, že jsem sice OK2PSC odřezal na únosnou mez, zato začal volat výzvu cca 30kHz ode mně SN9D, kterému se podle mého soudu musely dělat na klíči jiskry, jinak si nedokážu jeho signál vysvětlit. To, co zde uvádím jsou skutečnosti, které jsem si ověřil, že jsem nebyl sám, kdo s uvedenými měl problém. Ostatně s SP9JDP (SN9D,K a nevím kolik značek ještě používá ) už mám zkušenosti ze všech pásem od 70cm nahoru, kde je situace stejná. 26km ode mně byl totiž OK2PVF se 700W ve 4 anténách a 10kHz od něj jsem mohl normálně nerušeně pracovat. Jako reakci na signál si od OK2PSC vysloužila protistanice zkratku 99, co dodat.

Závod se vyvíjí hodně dobře. Mám v deníku po dvou hodinách jen 5 spojení, u nichž je QRB jen dvouciferné číslo, ostatní jsou trojciferná. Ze 70-ky nejsem na to zvyklý, průměr se blíží 300km/QSO. Na západ to chodí skvěle. Téměř stále mám předzesilovač vypnutý, ovšem se stálým pocitem, že mi něco uteče. Tak si u každé slabé stanice ověřuji, že jeho zapnutím sice signál stoupne, ale s ním i všechno okolo a výsledkem je pak o hodně horší čitelnost.

Nemůžu se nabažit toho filtru. Zapínám jen téměř u každého spojení. Ono i když QSO začíná s S9, spojení do DL mají poměrně velké QSB a nechci riskovat, že pokud se ke mně přiblíží byť jen jeden ze zmiňovaných, spojení nedodělám. Filtr to vše řeší s přehledem. Několikrát jsem pak po jeho vypnutí zjistil, že třeba jen 2kHz ode mně probíhá spojení v síle hodně přes S9 a já je díky filtru vůbec neslyšel a neveděl o nich.

Chtěl jsem jet jen rekreačně a na zkoušku. Ale ono se to moc nedá, když slyším a skoro pokaždé na první zavolání udělám někoho nového, kterého z vyšších pásem neznám, případně ze čtverců, které na vyšších bandech udělané nemám. Původně jsem si říkal maximálně do půlnoci a raději si ráno přivstanu. Okolo jedné hodiny to točím na jih, že to ještě jednou proladím a zabalím to. v 00:08UTC přichází ODX v podobě I5PVA/6 ( JN63, 835km ). V síle S8, paráda, dělám ho na první zavolání. A pak jděte spát. Ještě hodinu se snažím něco vydolovat, ale venku se začínají čerti ženit, avizovaná studená fronta pravě přechází nad severní Moravou a docela pohřbívá tolik nadějné podmínky. Přemýšlím, zda má tedy cenu vstávat ve 4, zda se to spraví a ze západu udělám ještě něco zajímavého, jak tomu bývá při svítání. Nakonec budíka nastavuji na kompromisních 4:15 UTC.

Vstávat nebylo jednoduché, ale vyplatilo se, v 04:20 dělám po sobě 2x DL ze čtverců JN48 a JN39, oba pro mě přes 700km. Průměr se občas vyhoupne i přes hranici 300km/QSO. Nicméně ze západu už to není tak zajímavé jako včera, více času věnuji jižním směrům. Přichází několik spojení do 9A, S5 a také druhý Ital v podobě IQ3AZ ( JN65, 602km ), dokonce YU7AA, tento prefix je pro mě docela rarita.

Během dopoledne je čas i na pokusy s DSP. Zkušenost je takováto: funkce ANF je téměř nepoužitelná, protože silné stanice okolo jaksi mění "sound" výsledného signálu a to bohužel zhoršuje čitelnost a dost unavuje uši. Funkci NR zkouším s různým nastavením levels, ale rovněž musím konstatovat, že na čitelnosti to nijak nepřidává, spíše naopak, prostě to nefunguje. Jako přidanou hodnotu to rádiu nic moc nepřidává. Koupil jsem rádio i s tímto modulem, ale pokud bych se měl rozhodovat, zda dokoupit, či ne, rozhodně bych nekupoval (ten modul myslím Hi).

Pomalu se blíží konec závodu. Překvapení v podobě OK1ES/p, který jede od nás je veliké, když dává čtverec JN99. Hned se mi zdálo, že taková pára nebude ze Sněžky :-). Jako poslední spojení potěšil DF0CI z JO51 ( 610km ), znova se mi potvrdilo, že se vyplatí jet až do konce, i když se už nejmíň hodinu zdálo, že už nic nového neslyším.

Co říci na závěr? IC706MKIIG je dobré rádio. Není to špička a určitě si výrobce ani tuto ambici nekladl. Ale nutnou podmínkou pro VKV závod jsou filtry. V CW závodě telegrafní, troufám si říct, že bude potřeba i užší SSB filtr do závodů CW/SSB. Je třeba rozumně pracovat s předzesilovačem, tedy skoro jej nepoužívat, jen v krajní nouzi. V A1 contestu jsem s tímto rádiem ze severní Moravy udělal 120 QSO ( 21 x DL ) s celkovým deklarovaným ziskem 35098 bodů do "náhradní" antény. Do závodů se u OK1KRC hodí to, že má široký vyzařovací diagram, ale její slabší P/Z poměr způsobuje to, že se pak nedaří odsměrovat silné stanice. Na rušáky SN9D a OK2PSC nepomůže nic, ani stohy špičkových antén ani super špičkové rádio. A to pravda synci, jak naš štajger řika.

Děkuji všem za spojení a těším se naslyšenou zase na jaře, ale to již jistě na sedmdesátce a výše.