úterý 27. května 2008

Ham Radio Controler 2 - zkušenosti


Před 2.subregionálem jsem se rozhodl "nějak" řešit propojení notebooku respektive závodního deníku a rádia. Nejvíce mi chybělo automatické vysílání SSB výzvy, protože moje noční hulákání nebylo ani pro manželku ani pro sousedy za tenkou panelákovou stěnou jistě nic příjemného. Ono bohatě stačí jen to hulákání, které následuje po tom, co mě na tu výzvu odpoví nějaký DX Hi. Vyřešení tohoto předsevzetí obnáší vyřešit dvě věci, zřejmě přechod na jiný závodní deník a následně řešit propojení notebooku s rádiem podle požadavků toho deníku.


Jelikož provozuji na svém notebooku Linux, nebylo nad čím dlouho bádat. Locator od OK1DUO mi sice v Linux jede v emulatoru DOSu dosemu úplně v pohodě, ale nechtěl jsem se poušťět ještě do emulace seriového portu, ale hlavně jsem potřebovat vyřešit možnost SSB výzvy. Problém jsem jednoduše a beze zbytku vyřešil elegentně skvělým závodním deníkem pro linux Tučňák. Ten umožňuje i kýžené vysílání SSB výzvy, CQ při CW je samozřejmostí.

Propojení notebooku a rádia se rozpadá v mém případě na dva podproblémy. Jednak je třeba vyřešit galvanické oddělení zvukovky a protože můj notebook už nemá ani sériový ani paralelní port, ale pouze USB, je třeba řešit otázku převodníku USB-SERIAL, který by měl podporu v Linuxu. Moje Mandriva 2008 používá jádro verze 2.6 a je tudíž k dispozici podpora jak pro převodníky postavené na chipu PL2303, tak i FT232BM. Kabel s převodníkem PL2303 mám a skutečně po jeho zasunutí se "stvoří" zařízení /dev/ttyUSB0 a Tučňák vesele na uvedeném pinu COM konce kabelu PTT klíčoval. Nečekaný problém nastal se scháněním nf transformátorků na oddělelí zvukovky. Dostával jsem se do časové tísně a jelikož jsem si už nedokázal další závod představit bez automatizované SSB výzvy, začal jsem se pídit po nějém hotovém řešení.

Volba padla na Ham Radio Controler 2 plzeňské firmy primary systems. Prostudováním schématu jsem zjistil, že krabička kromě všeho potřebného ( včetně oddělovacích traf ) obsahuje i podporovaný převodník FT232BM a navíc je nabízena i možnost nechat si vyrobit propojovací kabel ke konkrétnímu rádiu. Z poměru cena/výkon jsem moc nadšený nebyl ( controler 1868,-Kč, ale hlavně kabel za 500,-Kč ), ale říkal jsem si, jistě je to firma radioamatéra, tak jej aspoň podpořím a na vlastní výrobu už není čas ( nebo chut? Hi).

Po asi 4 dnech krabička dorazila. První problém, který jsem musel řešit, byl ten, že i když controler obsahuje podporovaný chip, linux jej ale nějak nesprávně detekuje a očekávané /dev/USBXX se mi nevytvořilo. Na dodaném CD s ovladači sice existuje adresář LINUX, ale soubor v něm uložený je poškozený a nedá se rozbalit ( soubor nemá příponu, ale je to archiv tar.gz. Dotazem na výrobce jsem obdržel tuto odpověď:


Dobrý den,
nerad bych Vás zklamal, ale HRC je primárně vyvinuto pod Windows. Nejsem schopen Vám sdělit jakoukoliv správnost ovladačů pro Linux, protože Linux nepoužívám a ani neovládám. Za celou dobu výroby HRC jste první kdo se vůbec ptá po podpoře Linuxu. Ovladače na CD sice jsou, ale nikdy nebyly testovány a ani z naší strany pravděpodobně nikdy nebudou..(ne že bych Linuxu nefandil)

Jediné co Vám mohu poradit je podívat se po ovladačích na webu výrobce chipu USB jádra http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm s tim, že je potřeba driver upravit pro VID = 0403 a PID = 6002. Bohuzel nejsem schopen Vám více pomoci.Právě v tom PID=6002 jsem viděl zradu, protože chip FT232BM by měl mít PID=6001. Zde chci touto cestou poděkovat Láďovi OK1ZIA za pomoc, on mi poslal příkaz, kterým právě vnutíme linuxu jiný product identificator. Aby se tedy HRC2 správně detekoval v systému, použil jsem těchto dvou příkazů :
- nejprve jsem odebral z paměti modul FTDI_SIO ( ovladač FT232 )
rmmod ftdi_sio
- pak jsem ovladače znovu přidal takto :
modprobe ftdi_sio vendor=0x0403 product=0x6002

Ve /var/log/messages je pak možno vyčíst, jak se chip identifikoval systému a ke kterému zařízení /dev/ttyUSBX se převodník připojil ( pokud tedy není k USB připojeno ještě nic, tak kýžený sériový port se bude tvářit jako /dev/ttyUSB0 ). Zmáčknutím tabulátoru ve spuštěném Tučňákovi se mi vítězoslavně rozsvítila ledka PTT na HRCu, už mi to teda klíčuje, hurá, i CW funguje jak má.

Nastává ovšem druhý složitější úkol, zjistit, proč to nemoduluje při SSB. Jdu odzadu. Rozebírám krytky kabelů a kontroluji barvy a propojení. Otevírám kryt krabičky uprostřed kabelu. Universální plošný spoj a konstrukce tak trochu ala vrabčí hnízdo moc profesionálně nevypadá a hlavně nebudí moc důvěry. Nicméně cesta nf signálu celým kabelem se zdá být správně. Pokračuju tedy směrem ke vnitřnostem HRC. Zde je závada objevena. Přerušený plošný spoj od potenciometru k oddělovacímu transformátoru. Prostě krabička je nefunkční, výrobce ji zřejmě před expedicí vůbec nekontroluje. Asi mám štěstí, že je to snad jediná závada, protože i úroveň pájení na SMD destičce vlastního převodníku USB/COM je nevalná a působí dost neuměle. Asi jsem moc náročný, ale za ty prachy bych alespoň očekával, že to bude fungovat. Po přepájení spoje se konečně zdá být vše v pořádku.

Tak tolik mých zkušeností. Pokud jsem někoho odradil od koupě, tak mi prosím věřte, že to nebylo mým úmyslem. Jen jsem se chtěl s vámi podělit o své zkušenosti. Pokoušel jsem něco nafotit, můj foťák neumí moc dobře makra v potřebné vzdálenosti. Úroveň výrobku zevnitř můžete posoudit sami.