sobota 12. července 2008

3.Subregionál - Polní den 2008

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
2m5014 560YT2LKN03EH740 km
70cm9419 375DK0GYBJO51MN562 km
23cm345 050DL9GKJO50TI496 km
13cm192 629DL9GKJO50TI496 km


Na letošní svátek VKV vysílání jsem se těšil jako každý rok. Tento závod je vždy vyjímečný a jedinečný a má pro mě zvláštní kouzlo a vždy je spojen se spoustou vzpomínek na doby, kdy jsem jej jezdil s OK2KAU z portable. Bohužel letos ta jeho vyjímečnost spočívala v něčem jiném a tím, že říkám bohužel, chci naznačit, že v mém případě katastrofálními podmínkami šíření.


Předpověď počasí před závodem slibovala, že konečně nebude pršet. To se i splnilo, pršet přestalo alespoň v Karviné asi hodinu před začátkem závodu, na radaru již další srážky ani bouřky nebyly videt a tak po tom, co se oblačnost protrhala a konečně začalo svítit i slunko, těšil jsem se na závod o to více. Sliboval jsem si, že se budu více věnovat mikrovlnám, hlavně 13cm, kde mám ještě dost velké manko a rezervy.

Člověk míní, ale podmínky mění. Doteď pátrám na ostatních webech, kdo byl postižen stejně jako já, ale zatím se mi vysvětlení nedostává. Po prvních 4 hodinách závodu vstávám poprvé bezradně od rádia. Nechodí to vůbec. Na stanice, kam se běžně dovolávám na první zavolání se nemůžu dořvat, slyším doslova jen šum a pár nejbližších stanic z okolí. Se zvyšujícím se kmitočtem hluchota ještě sílí, na 23cm slyším jen dvě kolektivky z Beskyd, ze západu nic, z OM také nic. Počasí nádherné, stále se vyjasňuje, viditelnost roste před očima a jako v přímé úměře klesá počet spojení i jejich vzdálenost. V jednu chvíli jsem se už připravoval na to, že polezu na střechu zkontrolovat, zda snad není neěco z anténami, byl jsem bezradný, tohle jsem ještě nezažil. Totální útlum do všech směrů a na všech pásmech. Krátce jsem přepnul i na 2m, tam to také nebylo o moc lepší, čekal jsem obvyklý neproniknutelný rachot, místo toho ne sice ticho, ale ostrůvky, shluky slabých stanic a mezi nimi dokonce tiché i několik kHz široké úseky bez stanic. V cca 20:00UTC jsem to dost rozmrzelý zabalil. Těsně před tím jsem si ještě vyměnil na pásmu 13cm ( GSM Hi) povzdechy nad podmínkami s Milošem z OK1KRY. V JN69SU se mu to jevilo podobně jako mi a odhodlání jít se raději vyspat mi v podstatě podpořil. Miloš vyjádřil docela zajímavou myšlenku ohledně podmínek. Nasunul se prý velmi suchý vzduch za studenou frontou a v tom suchém vzduchu se UHF kmitočty šíří blbě. Něco snad na tom bude, alepoň takhle se to jevilo.

Ráno moudřejší večera se bohužel nekonalo. Vstal jsem ve 02:00 UTC, s katastrofální slyšitelností jsem udělal OK2KKW a OK2M na 70cm, na vyšších pásmech už to nešlo ani náhodou, opět od Matěje "ani na Spectranu žádná stopa". Marné pokusy přes ON4KST pokračovaly až do 05:00 UTC, pak potěšil DL9GR z JO50TI na všech pásmech, rovněž tak ODX na 70cm DK0GYB z JO51MN. Po úspěšném QSO s OK1PGS na 23cm se zdálo, že se to přece jen začíná pomalu obracet k lepšímu. Chyba lávky, tohle už bylo v podstatě všecko. Nic dalšího se už do konce závodu u mně neudálo. Kolem poledne se ještě nachvilku otevřel jih a jihovýchod, ale na vyšších pásmech se mi už nic nepodařilo vydolovat, jen opakovaný pokus s DM7A na 13cm vyšel, i když signál byl o hodně slabší než o 2.subregionálu. Doslova jsem se u rádia nudil a tak jsem si hluchá místa začal vyplňovat QSO na 2m, několik stanic z YT na vzdálenost 600km a delší byla alespoň nějaká náplast na to, že na vyšších pásmech se už nic dalšího dělat nedařilo. A když ani poslední 2 hodiny závodu už nic na výsledku podstatně nezměnilo, závod jsem končil na 2m, unavený, ale docela rozmrzelý.

Bodově to zase tak úplně špatné nebylo, na první desítku to asi bude stačil. No ale znáte to, když už se člověk umístí vícekrát v první pětce a potvrdí si tak, že to nebyla náhoda, tak už to předpokládá každý závod a když se to pak nepodaří, jsou z toho ty rozpaky. Tenhle závod dále ve mně posílil touhu zkusit to znova z portable a s tím vyrážím hned v pondělí na dovču na Vysočinu s buzolu v kapse, Hi. Díky všem za trpělivost a naslyšenou příště, snad to půjde lépe.