pondělí 3. listopadu 2008

A1 Contest 2008

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
2m4614 460S57CJN65XM591 km


Do letošního A1 contestu jsem chtěl vstoupit už s nějakým cílem a to pokusit se přiblížit k hranici 50 tisíc bodů. Mám oproti loňsku dvojnásobný výkon a taky lepší anténu ( loni 4 el KRC letos 7el DK7ZB ). Bohužel ale ta anténa mi všecky plány zhatila. Půl hodiny před závodem jsem zapnul svou 746-ku, proladil pásmo, bylo slyšet pár stanic SSB a taky CW z S5 v dobré síle, tak se zdálo být vše v pořádku. Konfiguroval jsem si v poklidu Tučňáka a připojoval HRC-2, po upgrade mé Mandrivy byl zas trošku problém s registrací HRC jako USB, ale nakonec jsem všecko stihl včas.


A pak to přišlo jako studená sprcha, při první výzvě jsem nevěřícně koukal na PSV metr, který ukazoval něco jako 2.8 !!!. Rychle jsem se odladil z CW úseku někam na FM a zaklíčoval, bohužel to byla pravda, z rádia lezlo jen něco okolo 20W. A bylo po náladě. Tu mi moc nezlepšilo ani ujištění, že rádio je v pořádku po tom, co jsem místo antény připojil umělou zátěž, PSV 1 a plných 100W z rádia. Lést na střechu se mi nechtělo, protože tam sám stejně nic nezmůžu, Roman je na chatě, takže nic. Docela otrávený jsem se tedy vrátil zpět do CW úseku.

Stanic z jihu bylo slyšet docela dost, tak jsem je začal jednu po druhé volat a ono se, k mému velkému překvapení, šlo dovolat, většinou hned napoprvé. Rušení od místních BigGun stanic bylo tentokrát velmi nízké ( určitě i díky mé anténě ), skoro 5.000 bodů v 1.hodině mě těšilo. I o hodinu později, kdy byl bodový zisk někde na hranici 8.000 bodů to stále nevypadalo tak zle, ale pak uz to dál nějak nešlo. Hlavně pro to, že tentokrát ze západu nebylo slyšet skoro nic. Těch několik stanic z DL, které ostatně běžně dělávám na 70cm i 23cm, nebyla žádná útěcha. Ponocovat za těchto podmínek nemělo smysl, stanice z jihu, kam jedině to trošku chodilo "docházely" a volat výzvu s 20W byl nesmysl. Tak jsem to nějak kolem osmé 8 zabalil.

Vstal jsem v 7, rychle proladím a zpět do postele, západ se neprobral Hi. Po snídani mi zvědavost nedala a rozhodl jsem se přece jenom na tu střechu vylézt. Vzal jsem si i foťák, protože jsem čekal něco jako půlku dipólu pryč nebo chybějící reflektor nebo nejbližší direktor k dipólu nebo nějak jinak zdeformovanou anténu. Byl jsem pracovně mimo Karvinou a tu silu větru nad Moravou z úterka před závodem jsem neměl možnost posoudit, tak jsem opravdu čekl nějakou pohromu. Nic z toho nebyla pravda, anténa je celá. Tak nevím, buď nateklo do konektroru nebo povolila izolace lukoprenem okolo spojení symetrizační smyčky s dipĺem nebo zkrátka někde něco, co není na první pohled patrné. A to ve čtvrtek s Romanem sundáme, jsem zvědav, na co příjdeme.

A tak jsem zbytek závodu trávil jen občasným proladěním a zobáním jednotlivých S5 nebo 9A stanic...teda jen asi pěti dohromady za celé dopoledne. Takže tak to vypadalo u mě. Na druhou stranu jsem se ujistil, že i s QRP to do těch 500km docela jde, dokonce i stanici z I6 jsem už skoro měl a bylo by to přes 800km, ale bohužel QSO se nepodařilo dokončit.