pondělí 9. února 2009

Zimní QRP závod 2009


Ahoj všem v novém roce 2009. Při pročítání diskuse na KKW webu jsem narazil na podmínky zimního QRP závodu. Řekl jsem si, proč to nezkusit, na portable určitě ne, ale vyzkoušet, jak to chodí, co uslyším a hlavně co se dá udělat s 10W. Potěšilo mě i to, že se bude závodit i na 70cm.


V sobotu bylo krásně slunečno, po strašně dlouhé době deprimujícího inverzního počasí se i v Karviné objevilo sluníčko a tak jsem se těšil, že to snad i bude nějak chodit. V neděli ráno ovšem dokonale zataženo a hustý déšť. který se během dopoledne změnil na sníh s deštěm a později k večeru až ve sníh. Podmínky jsou v pytli.


Naladil jsem 706-ku na 432.205MHz, snížil výkon na polovinu a začal na úplně prázdném pásmu volat výzvu. Ozval se jen Olda OK2ER, jinak nic. Proladil jsem a udělal asi 5 místních stanic. Na pásmu je pusto a prázdno, z OK1 taky nic. Dalo se to čekat, počasí mizerné, možná i ty zmatky okolo etap závodu, zda nejprve dvoumetr a pak sedmdesátka či naopak. Osobně si ale myslím, že to bylo tím, že to byl 1. ročník. Taky si myslím, že kontraproduktivní je i to omezení na pouze chemické zdroje.


Na 70cm jsem udělal nakonec jen 10 QSO, ale potěšil DF0HF z JO50UF ( 490km ), který přišel na výzvu, takže cíl byl splněn, ověřil jsem si, že i s 10W lze uspěta udělat docela hezké QSO, když slyším a zřejmě jsem i slyšet.
Od odpolední části na 2m jsem už toho moc nečekal, což se koneckonců potvrdilo, čekal jsem trošku více stanic, ale bohužel. Udělal jsem jen 9 QSO, ale OK1ZDA z JO60 byl zde slyšet moc pěkně a spojení šlo docela hladce.


Co dodat závěrem? QRP myšlenka i na VKV má své opodstatnění a notné kouzlo. QRP myšlenka se mi moc líbí, ale to by těch závodů muselo být více. Kdyby ke každému subregionálu ještě existovala celoevropsky i QRP varianta v jiném termínu, určitě bych se raděj zůčastňoval těch QRP závodů. Ale to už jsme zase u věčné diskuse BIG GUN kontra ti ostatní a tam se dostat nechci.


U tohohle závodu bych byl pro z podmínek vyřadit omezení na "chemické zdroje" a "stavět anténu nejdříve v pátek". Atraktivitu závodu by to jistě zvýšilo a přitáhlo více lidí, i když já osobně s "jen" rozdáváním bodů žádný problém nemám. Vyzkoušel jsem si, že to funguje, IC706MKIIG pro tyhle účely naprosto bomba zařízení a u rádia jsem strávil zase hezké chvilky a o to jde především.