pondělí 9. března 2009

1. Subregional Contest 2009

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
70cm7214 861S57CJN65XM591 km
23cm12979OK1TEHJO70FD293 km
13cm4287OK5ZJN89AK186 km


Letošní první velký závod se nesl ve znamení očekávání toho, jak se snesu na pásmu s Romanem OK2UKG, který se vyzbrojil už loni čtyřčetem na 70cm a přes zimu dokončil 400W PA. Zkoušky na pásmu několik dní před závodem ukázaly, že by koexistence mohla fungovat bez větších problémů, pokud nebudeme směrovat anténami proti sobě. I přes malou vzdálenost mezi námi ( 6 km ) to transvertor zvládá statečně. Ovšem zkouška s nasměrováním antén na sebe dopadla tak, že jsem si myslel, že mi upadl drát od sluchátek. Rádio se zavřelo tak dokonale, že nebyl slyšet ani žádný šum a nereagovalo ani na knoflík hlavního ladění ani na žádný jiný včetně 20dB ATT. Naštěstí jsem od Romana na sever a odtud moc stanic nechodí.


Pokud mám stručně popsat, jak vypadal letošní první subregionál, musím říci, že měl klasický průběh. Počasí se pokazilo v noci z pátku na sobotu a už od dopoledne pěkně lilo jako z konve a obloha skoro černá a tma jako v ranci. Všem známým, co nemají s radioamatérstvím nic společného jsem už kalendář závodů na VKV rozdal, takže jsem obdržel dopoledne vzkazy na ICQ, že jsou rádi, že ten kalendář mají, že si na víkend, kdy jsou závody, už nic neplanují, protože to fakt sedí.

Úvod závodu vlažný, jindy burácivé "místní" kolektivky se signálem odpovídajícímu náhradnímu QTH, pásmo čisté bez náznaků škrkání. Hned v první hodině DK2GR a pro mě nový DO6NX z JO50VF, signály od nich silné, ale s velkým QSB a hodně "roztřepané". Po hodince excelentní signál DF0YY a pak už jen dvouciferná QSO, co do vzdálenosti myšleno.
Přichází fáze deprese, nechodí to, na 23cm jen místní spojení, 13cm už ani to ne. Původní odhodlání jet naplno se rychle vytrácí uvnitř hlodajícím: "dyť to nemá cenu se trápit".

Je deset večer, napadlo mě kounout se, jak jsem byl na tom loni a předloni a předpředloni. A ejhle, dyť je to stejné...taky to nechodilo. Lépe řečeno, už teď jsem na tom "mírně stejně" jako loni. Tak je to asi v pořadku a asi to tak ma byt. Jde to ztuha, krátce po 22. hodině objevuji Matěje OK1TEH a i na 23cm to šlo moc hezky. Docela dost tentokrát cekvím, PA jsm obložil ventilátorkama dookola, chladí to dobře, ale taky to fest hučí. S tím se musí něco udělat. Docekvil jsem to až na 52 QSO ( loňský výsledek celého závodu byl 55 ), mám splněno i bodově ( loni 10.787, v 00:30 SEČ mám 7.800 ). To mám na překonání osobáku docela slušný náskok ( hlavně že mám, jak si to zdůvodnit, proč jdu spát tak brzo ).

Vstávám v 5, moc živo na pásmu není, ale zkouším to. Loni jsem neudělal ani jednoho S5, tak otáčím anténu na 220st. a cekvim. Přišel S57C = ODX. I nějaký němec přibyl, tentokrát se to vyplatilo vstát a nevzdát to hned po proladění prázdného pásma. Počasí stále stejné, čekám na OK5Z, abych si domluvil 23 a 13 cm, při spojení večer, kdy jsme se dělali na 70cm o tom nebylo řeči, sotva jsem je slyšel. Povedlo se kolem desáté dopoledne, na obou vyšších pásmech signál perfektní, tentokrát i na té sedmdesátce.

Kolem poledne ještě znovu točím na JZ, přineslo to ovoce v podobě S50G a S51ZO, který bohužel nemá QRV pásmo 23cm, jinak by to jistě šlo, protože jeho signál je HiFi. Po obědě už je pásmo skoro prázdné, ale OE3A nezklamal, alespoň v samém závěru se objevil v plné páře a znova bohužel jen na 70cm. A je tu konec. Přichází fáze euforie. Skepse je pryč, počtem spojení i bodově to byl nejlepší první subregionál, jaký jsem jel. Alespoň na sedmdesátce. Obě další pásma tak asi nastejno, spíš mírně horší, ale těžko to porovnávat, když o lepším, či horším výsledku rozhoduje jen několik málo spojení.

Tak tak takový byl 1. subregionál u OK2FUG. Děkuji všem za spojení a těším se naslyšenou v dalším závodě.