pondělí 4. května 2009

II. Subregional Contest 2009

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
70cm8417 407S57CJN65XM591 km
23cm396 084DL0GTHJO50JP557 km
13cm10815OE3AJN77XX281 km


V pátek před závodem jsem dal na stožár zpátky parabolu 1.6m a kontrola na maják na Lysé mě vždy potěší, oproti parabolce 60cm nárůst o 20dB. Začal jsem se moc těšit na vyšší bandy. Předpověď od Aladina byla velmi příznivá i když jsem se obával příliž suchého počasí, to pak ty mikrovlny taky moc nefungujou nebo alespoň já to tak pozoruju. Je pravda, že když celý závod lije taky nadávám, ale v poslední době se mi zdá, že pro mw je to lepší, když je vlhko.

Závod jsem začal jako obvykle na 70cm. Zjištění hned na úvod, o kolik zase stouplo rušení nebylo moc radostné. Alespoň na tomhle pásmu se zdá, že vysílání z městské aglomerace se pomalu chýlí ke konci, tedy myslím tím velké závody s případným výhledem na nějaký ten DX. Různých vysílačů po okolních střechách zase od loňské sezóny přibylo a na celém pásmu se to projevuje jakoby šumovými mraky pravidelně rozprostřenými co 10kHz. Některé směry už mám takto totálně "zabité", +/- 5 stupňů neslyším pak vůbec nic krom šumu na S9 a více. Naštěstí v "nejvýživnějším" směru na DL to ještě nějak funguje.

Zřejmě i výkon těch okolních UFONŮ a jiných zařízení blíže či dále od pásma 432MHz mi zavírá vstup, protože rok od roku jsou spojení se stejnými stanicemi složitější a jejich slyšitelnost u mě klesá. A jistě je tentokrát chyba na mé straně. Například spojení s OK2KKW z JO60JJ nebylo vždy z těch triviálních, ale vždy to šlo dobře, teď je to akce druhu horor. K ufonům musím rovněž přičíst stoupající počet biggunů uvnitř našich hranic i těsně za nimi směrem na sever, takže sečteno a podtrženo, velký závod na 70cm je stále namáhavější a polovinu spojení dělám s vypětím všech ušních sil. Poslední akci kterou jsem ochoten pro zlepšení udělat je dutina na vstup. Pokud ani to nezabere, budu nucen ve velkých závodech na 70cm od krbu skončit.

Ale dost bylo pláče, k samotnému závodu. Měl klasický průběh, v mém podání tedy po cca 3 hodinách odchod z hamshacku a láteření po celém bytě něco ve smyslu, že se na to všecko můžu ..., jestli mi to stojí za ty nervy, zas to nechodí, podmínky jsou na 2 věci a tak dále a tak podobně. Uklidňování manželky a podotknutí, že je to pokaždé stejné, ať vydržím, že se to spraví. Samo, že se vracím zpět o bojuju s ufony na všech frontách a směrech. Kolem 23 hodiny mám konečně odvahu zkonfrontovat bodový zisk s loňským a dřívějšími druhými subregionály. Není to žádná sláva, ale zase to tak úplně beznadějně nevypadá. Na to, že mi v květnu do Karviné jaksi S5 nechodí jsem si už zvykl, no vůbec ten jih a JZ je obecně tady u mě stále spabší, taky z toho směru je největší šum a rušení. Pokud alespoň trošku vyjdou DL za svítání, mohl bych se alepoň na ostřel přiblížit k předloňskému výsledku, na loňský to už nevypadá. Kolem půlnoci pásmo utichá ( kromě ufonů ), tak to balím a jdu spát.

Vstávám v 5, nikde nikdo, pásmo skoro prázdné. No polní den nebo UHF contest to není. Jdu si ještě schrupnout aspoň do sedmi. Pak přijdou asi dvě hodiny, kdy mám v deníku jen tříciferné vzdálenosti, tak nálada stoupá. Přihlašuju se do KST a dělám pár spojení na 23cm, DF0MTL burácí, nechápu. Na 13cm už to tak nejde, ale potěšil Olda OK2ER jako nová stanice. Tak nějak v poklidu ubíhá dopoledne, začínám si dělat milníky, 70cm přelést přes 17.000 bodů, na 23cm se rodí osobák v 2.SUB, chtělo by to dostat se přes 6.000 bodů. Pomocí KST pak dělám KKW,KPA a OL3Z a mám to.

Čekám na polední probuzení směrem na jih, v obrovském rušáku mi přišel na výzvu YT7RM z KN05QC, což je můj nový 49. čtverec. No vida a zase jeden cíl do dalšího závodění, udělat jubilejní padesátý. Ze západu silný DH1NAI z JO50TI očividně podle čísla spojení jen rozdává body, ale slyšet je nádherně. A pak už se neděje skoro nic. Docela jsem vyčerpaný a hlava třeští ještě více jako obvykle. Ale jsem šťastný. Jednak, že jsem to vydržel a nevzdal to, že na 70cm to bude 2.nejlepší výsledek v mé historii tohohle závodu a na 23cm úplně nejlepší. Tak kde je chyba? No v podstatě nikde, jen ve mně samotném. Chtělo by to na portable, pryč z města, někam do jiného lokátoru, obměnit "sortiment" spojení, ono za těch 10 let je deník skoro stále stejný. Zbavit se alespoň toho průmyslového rušení. Pracuje se na tom a "jednou" to příjde. Dík všem za spojení a v MWC naslyšenou.