neděle 19. července 2009

Provozní aktiv 07/2009
V dnešním PA jsem chtěl vyzkoušet dvě věci. Oprášit svou 706-ku a zkusit, jaký to bude rozdíl oproti transvertoru se 100W a tučňáka rozjetého na widlích, ale na ASUS Eee PC netbooku. Obojí se mi myslím povedlo skvěle prověřit. Podmínky se zprvu zdály dost mizerné, venku černo a déšť, ze západu kromě OK1IBB a OK1KIM nebylo nic slyšet. K poledni se ale vyčasilo a oteplilo se tak, že i já potřeboval přídavné chlazení, viz vše na přiložené foto.


Dělal jsem zrovna QSO s OK2BSH, kde jsme si svorně potvrdili, že to teda není nic moc, kdy hned vzápětí po něm jsem o kousek výše objevil DK2GR. Volal jsem paralelně s OK2TF z Pradědu a světe div se, mě vzal prvního, To mě hodně potěšilo, stejně jako report 55 a to Willi dává report určitě podle budíku a pravdivě. S 20W jsem spokojen a tohle jsem prostě potřeboval, pevně se utvrdit, že mi 20W musí na portable stačit.

Malý notebook, či netbook nebo prostě "eečko" mi taky udělalo radost. Pracuje se na něm velmi dobře, rozměr LCD i klávesnice je naprosto dostačující, velká výdrž na baterky by jistě ještě stoupla, kdy jej poháněl nějaký linux, pro tučňáka by stačil na portable i jen textový režim. Připojení k rádiu jsem zatím nijak neřešil, v plánu mám IC-703 s transvertory 2m,70 a 23cm, všechno 20W. Pak i tenhle notebook bude velmi užitečný a skromný, co do spotřeby energie. Je sice manželky a koupila si ho teprve včera, takže na testovaní výdrže ještě nebyl čas, ale po 1. nabití baterie vydržel 5 hodin a to jsem i instaloval tučňáka a všelijak všecko zkoušel, takže v praktickém provozu na portable počítám s výdrží ještě delší ( pokud mi ho manželka půjčí, ale už to mám domluvené, že ano Hi ).

Chvíli se mi zdálo, že je na 70cm jaksi mrtvo, tak jsem na chvilku přepnul i na 2m. Tam mi to nějak moc odsud nechodí a taky městský humus po celém pásmu je již dneska velmi omezující. Moc toho už fakt neslyším, 706-ka šumí sama od sebe až moc, ale šumy z bandu mám i mimo velké závody podle směru, kam se natočím i na S7. Tak jsem rozdal jen pár bodů, i OK1KIM jsem nakonec udolal, když přestal "multibeamovat" a otočil to na Moravu. Předtím jsem se ani s 50W a 7el jaksi nechytl. Hold na 70cm je ta anténa o mnoho lepší a je mě s ní v OK1 i s 20W slyšet asi líp než s 50W na 2m. Rád bych to ale s někým prakticky ještě ověřil, jestli je to pravda, ale nejspíš jo.

Kolem poledne jsem pak telegrafem celkem i hladce na 70cm udělal 9A1CAW z JN95GM ( 482km ), udělal bych možná i dalšího, ale chtělo to asi to 1S navíc ( rozdíl mezi 20W a 100W ), místama mě bral, ale na celé QSO to nebylo a on na CW nechtěl. Nevadí i tak to bylo moc příjemné nedělní dopoledne. Ať si kdo chce co chce říká, já mám 706-ku rád, mám teď i FT-817ND, ale ten pidi ladící knoflík mi nějak nesedí, proto půjdu do 703-ky, jako budiče pro xvrt. Je to spousta peněz pro tyhle účely, ale co se dá dělat. Jo, kdybyste někdo o nějaké lacinější věděli, dejte prosím vědět a naslyšenou zas někdy příště.