úterý 7. července 2009

QRP opravdu Polní den 2009
Letošní PD jsem "použil" pro hledání nového QTH pro portable. Spojil jsem příjemné s užitečným a vyrazil s manželkou a přáteli do Valtic na kola. Sebou jsem si vzal svou novou FT817 a gelovou 7Ah baterku, více jsem už před odjezdem nestihl udělat ani pořídit. Ostatně jsem chtěl jen ověřit, jak to bude vypadat v tomto čtverci ( JN88JR ) s rušením od "místních" biggunů, za které jsem pokládal v tomto prostoru OM3KII.


Neměl jsem žádnou anténu, kromě gumového pendreku, který je součástí dodávky. Proto jsem zvolil jako čas mých pokusů až neděli dopoledne, kdy už bývá na pásmech boj o každý nový bod. Ostatně v sobotu jsem toho měl po 60km cesty k soutoku Dyje a Moravy celkem plné bačkory, vedro bylo děsné, ale adrenalin při brodění zatopených cest stál za to.

Vyrazil jsem tedy něco kolem 9:15 SELČ z našeho penzionu na okraji Valtic směrem do kopce ( jak jinak ) na místo u silnice, které jsem si den předem vytypoval při zpáteční cestě. Sice jsem měl cca 100m v zádech 22kV vedení, ale místo bylo na kopci a plácek dostatečně velký i na postavení případné ( někdy příště ) vetší antény. Výstavba mého pracoviště trvala 2 minuty, takže už v 9:40 SELČ jsem už měl spojení s OL9W úspěšně za sebou. Ohromila mě síla jejich signálu. Ladil jsem a volal každou stanici, kterou jsem slyšel a která hýbala s S-metrem. Za 20 minut jsem měl "splněno", 10 QSO na 70cm. Tak jsem přepnul na 2m a znovu OL9W i s pochvalou, jak mi to na ten proutek hezky jde.

Udělal jsem opět 11 QSO a ověřil, že je zde opět nejsilnější nikoli OK3KII, ale OM5M. Pára je to maximální, FT817 už "škvrkala" i dál než 10kHz od jejich signálu. Protože jsem ale absolutně podcenil přípravu na PD v terénu, musel jsem už po hodině balit. Nevzal jsem si nic na hlavu a na přímém slunku jsem si koledoval o úpal. Neměl jsem sebou ani žádné tekutiny, eftéčko taky docela hezky žhavilo a nohy při vysílání "na stojáka" taky nic moc.

Co říct závěrem? Rozhodně paráda, i s touhle skromnou výbavou to bylo moc hezké, být venku a slyšet staré známé zase trošku jinak, ti co mě doma ruší tady jen šeptali ( SN9D ). OL9W mají opravdu skvělý signál na obou pásmech, 2 x silnější než OL7Q nebo OK2KYC. Pokud se to dá "bez antény" takto říct. Vždyť ten gumový pendrek jen trčel z předního BNC konektoru téměř vodorovně a ještě nad kapotou kufru auta. Docela neuvěřitelné, že jsem se vůbec někam dovolal. QRP je naprosto skvělá zábava a každé spojení je úplně jiný zážitek a radost. Rozhodně do toho jdu, bude to chtít 20W PA na 70cm ( IC-706MKIIG bere při 20W na 70cm 10A !!!, to bych z jedné 55Ah baterky neuživil ), samo co možná nejlepší anténu jaká půjde a jsem přesvědčený, že z tohohle QTH udělám ten samý nebo lepší výsledek, než z domu. Když se podaří přidat ještě 23cm a případně 24GHz ... no ohromné to bude. Tak dík za spojení všem a těším se v dalších závodech naslyš.