pondělí 3. srpna 2009

KLASICKÝ VKV QRP ZÁVOD


  • 2m: FT-817ND / 5W, 7EL DK7ZB, 272m ASL

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
2m5110 890IQ3AZJN65QQ602 km


Na tenhle závod jsem se speciálně těšil. Jednak, že v termínu konání probíhá na dvoumetru několik závodů současně ve všech zemích v dosahu, jednak jsem chtěl ověřit, jak se bude chovat FT817. To, že se i u nás konají dva závody paralelně je sice divné, ale tentokrát to bylo pro mě přínosem, protože v sobotu jsem byl mimo QTH a tudíž bych tak přišel o půlku závodu. V sobotu jsem najel po vlastech českých téměř 700km, viděl jsem spoustu nádherných QTH, ze kterých by se dalo "jezdit" a už jsem se viděl, jak na některém z těch kopečků vyjedu i já z portable. Krůček po krůčku se k tomu přibližuji, zbývá konzole na ukotvení stožáru a snad ještě stihnu alespoň nějaký provozní aktiv. Ale zpět ke QRP závodu.


Podle podmínek bylo povoleno 10W, jisté "pnutí" zde bylo, zapnout IC746 a stáhnout výkon, ale po zkušenosti z PD jsem si řekl, když QRP tak i rádio QRP, tedy pojedu s FT817 a 5W. A nelitoval jsem. Už v sobotu pozdě večer jsem neodolal a proladil pásmo, abych se přesvědčil na vlastní uši, že závody běží a že je taky někdo jede.

V 07:00UTC jsem byl připraven vyrazit na steč, Hi. Okamžitě jsem však zblednul a spadla mi sanice. Na pásmu šum na S9+20, přes nejž pronikal jen signál SN9D, který očividně nebyl QRP. Začal jsem hledat, nejprve padla volba na vysavač, který manželka ochotně vypnula, ale ten to nebyl. Pak přišel na řadu spínaný zdroj od netbooku Asus, taky nic, pak i netbook samotný, rovněž bez výsledku. Napadl mě i zdroj, který nedávno prodělal zkoušku přepěťové ochrany, kdy se mi podařilo do něj nakmitat takové VF, že ochrana zdroj vypla, podezříval jsem jej, že při tom se mu něco stalo a tak jsem ho odpojil a FT817 připojil na baterku, pořád nic. No vypadalo to dost beznadějně. Nic už mě nenapadalo, prostě jde to vzduchem a je po závodě.

Najednou cvak a bylo ticho, tedy ne ticho, ale šum zmizel a objevily se stanice. Tak jsem honem otočil anténu na jihozápad, protože křížící se Alpe Adria Contest přinesl množství stanic právě z tohoto směru. V 35 minutě dělám prvního slovince. Paráda, s 5W 407km. Funguje to. Rádio chodí skvěle, vlastní šum velmi malý, odolnost přiměřená, signály čisté, někdy až v překvapivé síle, kdy se nechce věřit, že tohle je 10W. Přesvědčil mě Igor, OM3CUG, který si velmi pochvaloval novou 7EL DK7ZB podle OK1CDJ a jehož signál z kopečku byl excelentní. V poslední době máme málo příležitostí se potkat na pásmu, tak jsme se domluvili po skončení závodu na delší pokec. Z QSO s tímto troufám si říct guru slovenských qrpistov mám vždy radost.

Čím dál víc se mi začínají líbit takové kratší závody, protože po pár hodinách je už možno přistoupit ke stanovení cíle, což je pro mě vždy impulsem a kořením závodu. S blížícím se koncem jsem si stanovil 50 QSO / 10.000 bodů. Podařilo se. Slovince jsem nakonec udělal 4, ale slyšel jsem jich alespoň 15. Zadostiučiněním mi bylo to, že nějaké QRZ bylo u většiny z nich, ale těch 5W už bylo málo na tohle městské QTH. Rozhodně jsem se ale utvrdil v tom, že oni poslouchají excelentně a že pokud bych byl jen trošku někde výše, určitě bych jich taky většinu udělal.

Postupně v deníku přibyli ještě dva chorvati, slyšel jsem jich také nejméně o 5 více. Téměř v pravé poledne také ODX v podobě IQ3AZ ( 602km ), když těsně po něm jsem se neúspěšně pokoušel o I5PVA/6. Ze západu to moc nešlo, v závěru jsem volal na DK3WG, ale bohužel, spojení nad 500km s QRP z mého domácího QTH je už věc precizního nasměrování protistanice a ta mě musí nejprve alespoň tušit. Opět nezbývá než připodotknout: "CHCE TO KOPEC".

Ale byl to nádherný závod, vůbec nelituju, že jsem nejel ten 24 hodinový. Těch 6 hodin je optimum, kdy to já vydržím jet naplno. Výsledný pocit je velké uspokojení, z výsledku i s rádia. Chodí fakt skvěle, za ty prachy úžasná věcička, v kratším závodě, jako byl tenhle se dá přežít i ten titěrný design, hlavně ten malý knoflík ladění a velmi nešikovně se ovládající tlačítko pro vstup do menu ( pro moje tlusté prsty ). Řešením by byla asi nějaká externí klávesnice, pokud by se člověk smířil se ztrátou kompaktnosti. Ale zase na druhou stranu, na tom rádiu je právě krásné to, že je tak malé, ale šikovné, Hi.

QRP mi definitivně učarovalo, těším se na portable a QSO i na vyšších bandech, dík všem za trpělivost a na slyšenou.