pondělí 7. září 2009

S QRP pouze do QRP zavodů?


  • 2m: FT-817ND / 5W, 7EL DK7ZB, 272m ASL
Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
2m5610 161DK0CGJN59RJ512 km
Kam jsme to dotáhli ve VKV závodění? Už od konce včerejšího VHF contestu přemýšlím, jak alespoň trošku racionálně popsat to, co se děje na pásmu 2m při velkém závodě a oprostit se invektiv vůči stanicím používajícím kW výkony. Již v minulých letech jsem postupně, jak jsem si pořizoval různá rádia, zjistil, že pro to, abych dosáhl lepších výsledků, mi výkon nepomůže. Nejprve jsem vůbec na pásmo 2m nechtěl a měl jsem jen xvrt pro buzení mikrovln, který "dává" 50mW.

A dlouho mi to stačilo, na pokec po JN99 tedy rozhodně, závodit s tím však nešlo. Vyjet v závodě na 2m byla ale výzva, zejména v tom, jestli potvrdím docela dobré výsledky z pásma 70cm, představa byla, že na první desítku bych měl zase dosáhnout.

Nejprve jsem to zkoušel s 50W a 4el KRCkou. Výsledky nebyly tak dobré, jako na 70cm, problém jsem viděl v prvé řadě v anténě, při pohledu do výsledkových listin i ve výkonu, kdy v první dvacítce bývá jen velmi málo stanic, které udávají výkon menší jak 100W. A ti ostatní mají 300W a více, přibývá i single, majících kW a víc. Prodloužil jsem anténu na 7el, pořídil lepší rádio se 100W, ale nic se v podstatě nezměnilo, bodově jsem se sotva přiblížil k výsledku ze 70cm. Od loňského 2.subregionálu a známých problémů s rušením v JN99 od OL9W jsem začal vážně uvažovat o změně QTH na závody. Protože jsem příznivec QRP, zrezignoval jsem na dobré umístění v závodě a vydal se na trnitou cestu. Hledám teď uspokojení ve spojeních pomocí malých výkonů. Jak jsem zatím uspěl, co jsem zjistil a co mě trápí?

V letošním VHF contestu jsem si v praxi ověřil, že v OK není téměř možné s QRP výkonem na pásmu 2m navázat do některých čtverců spojení. Mám na mysli čtverce, do kterých pohodlně navazuji spojení s QRP při provozních aktivech nebo QRP contestu. Do JO60 jsem se prostě nedovolal. Jak je možné, že např.DF0MTL, DM7A nebo DL0GTH dělám na pásmu 13CM se 60cm parabolkou a na 2m s 5W není u nich po mě ani stopa, prostě nevyprodukoval jsem ani QRZ? Spojení do JN69 jsem sice udělal 4, ale až skoro na konci závodu a vždy po několikaminutovém opakování celého kódu. No odpověď je jednoduchá. Oni mě prostě neslyší. Není to mým výkonem, ale rušením v místě příjmu. Jsem skálopevně přesvědčený, že 5W na 2m MUSÍ pro spolehlivé QSO do zmíněných čtverců a ke zmíněným stanicím bezpečně stačit. Stejně jako s výše jmenovanými jsem pochodil i u např. OK1AR, OL4A,OL4W,OL3Y a mnoho dalších, kteří v JN99 produkují signál 59++, ale mě neslyší. Zde musím podotknout, že ODX z tohoto závodu mám DK0CG z JN59RJ, 512km, který mě vzal na 1.zavolání, rovněž tak QSO s 9A1B, 9A1W, S51ZO, S59P, UR7D, 9A0V proběhla bez nutnosti vše několikrát opakovat a po prvním QRZ? a dosměrování antény šla spojení hladce a jsou to QSO všechna přes 400km. Takže oni mě slyší, protože zřejmě nemají takové místní QRM jako stanice v OK.

V JN99 jsou podle mého pohledu na 2m v podstatě 4 hráči v Beskydech, kteří limitují RX možnosti několika desítek ostatních : OL9W, OK2KYC, OK2KJT (nyní OK2D, pokud se nepletu ) a OK2PVF. Výkony od několika kW do 600W? Jak to vypadalo u mě ? OK2D celý závod seděl někde blízko 144.400MHz a protože jsou ode mě přece jen už přes 60km a mají "jen" 3x500W, v podstatě jsem o nich věděl až v bezprostřední blízkosti jejich kmitočtu. Se zbývajícími třemi jsem si ale "užil". Nejlepší konfigurace nastala, když KYC byl na 380, OL9W na 300 a PVF na 170. Prostě paráda, neslyšel jsem vůbec nic, vypnul jsem to. Podotýkám, že tento stav nastal na rádiu FT817ND, což jistě teď vyvolá úsměvy a já souhlasím, že tohle není rádio na 2m vhodné do VHFC. V tomto okamžiku jsem ale zjistil stejný stav i na přijímači mého a zde si troufám říci špičkového xvrt 28/144Mhz. Xvrt je jistě o mnoho odolnější, ale "škrkání" bylo i zde tak silné, že překrývalo stanice, které byly na úrovni S9. A takhle nějak to vypadalo.
Takže jak probíhal můj závod? V podstatě se jednalo o to, pokusit se vystihnout takovou konstalaci TX kmitočtů výše tří zmíněných, kdy chudák rádio produkovalo nejmíň produktů, které by mi umožnily QSO dokončit. Nejsem z těch, co volají, i když neslyší.... i když s 5W bych asi těžko někomu vadil. Když se mi to povedlo, zase mě neslyšel protějšek.Malá ukázka toho, jak vypadalo neúspěšné volání na DL0GTH. V sobotu odpoledne to na SSB bylo naprosto marné, dělal jsem jen místní spojení, na něco nad 200km jsem prostě mohl zapomenout. Proč? Tady je ukázka, já jsem naladěn v telegrafní části pásma. V neděli dopoledne trápení pokračovalo, ale už se semtam dal udělat i nějaky DX ( berte to z pohledu možností QRP stanice ). Stále jsem to porovnával s QRP contestem, kdy byl na pásmu klid a dalo se udělat praktiky cokoli, co jsem uslyšel. Po 4 hodinách provozu ve VHFC jsem neměl ani polovinu bodů, co v QRP závodě. Chuť jsem si troško spravil kolem poledne, kdy se to tradičně otevře na jih a bodové manko jsem tak dorovnal. Ukázka, jak burácel 9A0V, když je "otevřeno", je zde.

Kam jsme to teda dotáhli? Pánové z OK2KKW se ze závodu "omluvili", protože mají na kopci "jen jednu fázi" a tím pádem jen možnost 2x1kW, což jim připadá jako nerovný boj s konkurencí, tak než by nás špatně reprezentovali v Evropě, tak raděj ani nevyjedou. Radost z toho mají samozřejmě "reprezentanti" z Beskyd. Škoda, kdyby jeli např. z ON, byli by Evropě ještě blíže. Pak bychom měli radost my všichni ostatní. Stejně tak si myslím dopadli všichni v JO60 nebo JN69, v OK i za hranicemi.
Takže jak z toho ven? Jedni očividně potřebují na kopec 3 fáze a ještě nějaký kilowatt navíc, aby byli konkurenceschopní, ti původní, co 3 fáze už mají si asi pořídí 4 fáze a dosáhnou tak možná na MW. Pak dojdou možná kýženého stavu, že budou v Evropě dobře slyšet a my všichni ostatní se přestěhujem na mikrovlny nad 10GHz, kde to možná ještě nějakou chvíli vydrží s jednou fází, neřku-li s baterkami.
Já jdu přemlouvat Romana UKG, aby mi udělal další ještě odolnější xvrt, stěhuju se na závody pryč z JN99 a snad nedopadnu stejně. V záloze mám ještě 24GHz, pokud všecko zklame. Z Holic jsem přivezl krásný stativ, tak ho postavim v zahradě restaurace "Štěrba" ( nejvyšší místo v Karviné ) a bude mi fajn.

Na závěr mi dovolte ještě jeden návrh. Já bych přidal do podmínek ještě 3 další kategorie, 3 fáze, 1 fáze a baterky. A pokud by to bylo na mě, tak 3 fáze by měli závod třeba 1.víkend, 1 fáze by měli svůj závod 2.víkend a baterky 3. víkend. Ona dávná kategorie "pouze chemické zdroje" měla něco do sebe. S OK2KAU si dobře pamatuju na úspěchy s 8W ze Smrku, kdy se dělaly šňůry PA stanic na jednu anténu SWAN. Kdyby totiž 3 fáze měli bojovat jen mezi sebou, asi by to s tou Evropou nebylo zase tak růžové, že jo? Oni se vybijou mezi sebou v 1.hodině a pak nevím, co by dělali. Možná by jim to trvalo dýl, protože všecko potřebujou 100x zopakovat, bo mají QRM.
Tak přeju všem příjemné poškvrkání při dalším boji s třemi fázemi a někdy od "Štěrby" naslyš.