neděle 4. října 2009

UHF contest 2009 - Den rekordů, ale s internetem.


Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
23cm529 921DL9GKJO50TI496 km
13cm111 546DM7AJO60LK403 km
Už dlouho před UHF contestem jsem se rozhodl, že pojedu jen pásma 23 a 13cm. Už jsem asi 3 roky tento závod nejel, protože jsem byl vždy v době jeho konání mimo domov, letos jsem byl konečně doma a víkend jsem měl pro závod vyhrazen. Celý týden před závodem jsem pečlivě sledoval předpověď šíření, abych se vnitřně utvrdil v tom, že stejně žádné podmínky nebudou a že než tříštit síly mezi 3 pásma, bude lepší se soustředit hlavně jen na jedno a to 23cm. Tu "třináctku" pojedu taky, pokusím se vylepšit, co se bude dát, ale hlavně se pokusím udělat nějaké rekordy na "třiadvacítce".


Abych vysvětlil ten dovětek v názvu příspěvku "Den rekordů, ale ..." - nejsem zrovna přívrženec toho, že se QSO domlouvají přes internet. Asi jsem mezi mW radioamatéry bílá vrána, ale mi se to opravdu nezdá. Není to to úplně pravé, když si domluvím dopředu kmitočet a na chatu ON4KST zjistím i aktuální čtverec, ze kterého stanice vysílá, případně, že je vůbec zrovna aktivní. Tím chci jen říct, že jsem vystartoval do závodu hrdě bez připojeného ON4KST ve 4.okně Tučňáka.

Po prvních 2 hodinách jsem to musel bohužel přehodnotit. Ne že jsem měl jen 15 spojení, ale i ty místní stanice byly hodně slabé a všechna QSO byla do max 60km. Ať jsem točil parabolu kam jsem chtěl, žádné stanice jsem neslyšel, na pásmu sice pusto nebylo díky 3 stanicím s 3 fázemi ( dneska si ale na rušení stěžovat nechci, v podstatě nebylo koho rušit ), ale to bylo tak asi v kostce všechno, co jsem slyšel. Po 5 hodinách jsem měl v deníku 22 QSO, z toho 2xOK1, zbytek jen "místní". V podstatě jsem stál před rozhodnutím, buď to zabalím hned a vstanu ráno brzo a budu zase jako už tolikrát spoléhat na probuzení západu během rozbřesku nebo se připojím k chatu a začnu si stanice "nahánět".

Spát se mi nechtělo, na chatu byla velká spousta stanic z DL a S5, které už mám na 23cm udělané v závodech, tak jsem začal vypisovat. První mě odchytil Matěj z OK2KKW, pokus nevyšel, to mě ale nevyvádělo z míry, tohle už se stalo několikrát, večer to nejde, ráno skoro vždy. Západ jsem si nechával na ráno, tak jsem se pustil do S5 stanic. Z množství pokusů vyšel jen jeden v podobě S50C. To už jsem zase propadal beznaději a skepsi, tak ksakru po 3 letech konečně můžu jet "Den rekordů" na mikrovlnách, závod, kdy to očividně vždy chodí nejlíp a já mám zase smůlu, nechodí to vůbec a to je hodně mírné slovo. Pokecal jsem s Romanem UKG, postěžoval si, tentokrát mě on místo manželky ujišťoval, že se to spraví, že to manko určitě doženu, moc platné to nebylo. K rádiu mě nakonec posílala manželka, "chtěl jsi vysílat do 2 do rána a je deset ... ".

Tak jsem teda znovu vylistoval seznam připojených uživatelů chatu a vybral ty nejpravděpodobnější adepty na úspěšné spojení. Když se mi podařilo "otočit" do JN99 OK5Z, síla jeho signálu mě docela ohromila, i na 13cm. Taky jsem si postěžoval, že ze západu nic nejde, byl jsem ujištěn, že to je jen můj pocit, oni mají spojení dost, jen se jim to na východ nevyplatí točit, protože to prostě není "výživný" směr. Já mám asi štěstí, spojení se mnou je asi vždy jisté za jakýchkoli podmínek šíření. Tohle mi na náladě moc nepřidalo. V dalším průběhu závodu už jsem na ně opravdu narazil jen jedinkrát. Stejně to bylo se všemi stanicemi nad cca 200km. Pokud jsem si je "nepřetáhl" pomocí chatu, jako by nebyly.

Z OM jsem více či méně po celý závod slyšel jen 3 stanice , OM6A, OM3KII a OM3W. Další dvě jsem "uchatoval" a to je všecko, spojení s OM0RW nevyšlo. Z OE absolutně vůbec nic, stálice na mW nebi OE3A nejel, tedy nebyl na chatu a pro mě tedy ani na pásmu. Z množství SP stanic, o kterých vím, že vlastní mW zařízení jsem slyšel jen ubohé torzo. Trčet u toho do 2 hodin do rána byl holý nesmysl, rate byl v tomto okamžiku ( 23:30hod. ) ubohých 2 QSO / hodinu. Zapíchl jsem to do 05:00hod.

Někde jsem četl, že během závodu a hlavně v noci se nemá pít kafe, že tohle je příčina, že se pak člověk nemůže po pár hodinách spánku vzpamatovat. Tentokrát se mi to podařilo dodržet, vstal jsem celkem svižně a hurá na ty OK1. Skoro hned po nalogování mě znova odchytil Matěj a tentokrát se spojení s OK2KKW podařilo, ale LTT ( "len tak tak" ), na 13cm ani náhodou. V 6 hodin ráno přišel tzv. "na chat" ( Hi ) SP4MPB z pro mě nového čtverce KO03HT, to mě dost potěšilo. Tak jsem se v podstatě "dochatoval" až k cca 8 hodině ranní, kdy se už bodový výsledek začal alespoň blížit k něčemu, co by mohl být rekord, když je teda ten Den rekordů. Bylo potřeba překonat hranici 9.000 bodů a já jich měl necelých 7.000.

Začalo to být zajímavé a napínavé. 2k bodů jsou v podstatě 4 Slovinci. Ale ouha, asi už 3. nebo 4. pokusy o spojení se všemi, kteří z S5 chatovali, vycházely stále naprázdno, prostě dneska z toho JZ není slyšet vůbec nic. Teda jen S59P mě ujistil, že on mě slyší 559/QSB, já neměl po něm ani stopu. No byl to boj. Zhruba v 10:30 jsem stál na hranici 49 QSO a do překonání hranice 9.000 bodů mi jich chybělo cca 240. Prostě jedno jednoduché spojení. Dělal jsem ho asi 3,5 hodiny. Nekecám. Skoro 4 hodiny jsem znova a znova zkoušel na chatu ty stanice, které běžně dělam i bez chatu, točil jsem, hledal, volal CQ, SSB,CW, všecko marné. Už jsem byl docela rozhodnutý, že hold už to tak asi zůstane.

Dám pauzu na oběd, ono se to utřepe a pak to jedno spojení dorazím a mám to v kapse. Další hodinu jsem chatoval až se konečně zadařilo. SP5QAT, další nový čtverec KO02LB. Pak DL9GK, naprosto jednoduché spojení, toho jsem slyšel dokonce volat výzvu a vzal mě na 1. klik na klíč. Na 13cm jsem ho taky slyšel dobře, ale on mě už ne, škoda. No a byla tu další možnost. Překročit 10.000 bodů. Zůstalo už jen u snahy, v 16:00 mi chybělo 80 bodů.

Tak mám za sebou opravdový rekordní závod, na počet QSO i na body. Jen si nejsem jistý, zda ten výsledek není trošku "zakalený" tím, že jsem si vědom toho, že bez internetu by to byl naopak totální debakl, určitě více jak 75% všech spojení jsem si domluvil. Velkou část těchto stanic jsem už pak v průběhu závodu vícekrát neslyšel. Podmínky šíření v JN99 v mém QTH byly naprosto katastrofální, mít v UHF contestu jen jednoho Slovince,dva Maďary a jen 4 Němce, to je bída. A přesto je to rekord. Když to teda vezmu kol a kolem, při lepších podmínkách tu mám ještě docela slušný potenciál kam růst. A to mě těší nejvíce.

Dík všem za spojení a naslyšenou příště.