čtvrtek 5. listopadu 2009

Jak jsem ušetřil 2.500,-Kč za CW filtrK úplnému štěstí s mým novým budičem mW tranvertorů IC-703 jsem jej potřeboval dovybavit CW filtrem. Po zdrcujicim zjištění, že cena originál ICOM CW filtrů na mf 455kHz se pohybuje od 6.000,-Kč nahoru, volba padla na INRAD. Nenašel jsem však prodejce v EU, tak jsem to poprvé zkusil přímo u výrobce v USA. Jejich filtr #122 250Hz/455kHz má parametry lepší než originál FL-53A a cenu výrobce uvádí $170. Velmi příjemným zjištěním bylo i to, že platit lze přes PayPal. Jelikož mám už tenhle účet z dřívějška a už jsem jej několikrát použil pro platby po EU, nic nestálo v cestě to zkusit i v Americe.


Pro ty, kdož nevědí, k čemu je dobrý PayPal, stručně popíšu. Jedná se o službu, která v podstatě vyplatí adresátovi požadovanou částku, kterou si pak PayPal stáhne z vaší kreditky. Má to tu obrovskou výhodu, že nikde neuvádíte číslo své kreditky ani žádné další údaje. Zřízení PayPal účtu stojí v přepočtu asi 50,-Kč a probíhá to tak, že v podstatě po registraci si služba PayPal stáhne malý obnos v dolarech, odpovídající těm cca 50,-Kč a tím ověří, že karta je krytá a že funguje a od té doby můžete nakupovat kdekoli, kde je tento způsob platby podporován. Příjemce peněz se tak dozví jen váš email, ale žádné podrobnosti o vašem účtu, či kartě. Výborné, rychlé a hlavně bezpečné. I tak je asi vhodné omezit na kartě výši inkasa. Platby přes PayPal jsou rovněž preferovány na eBay a od letoška my v OK můžeme už i inkasovat, tedy prodávat, ne jen nakupovat.

Zpět k nákupu filtru. Po provedení checkoutu na eshopu INRADu a potvrzení toho, že budu platit přes PayPal jsem se dozvěděl i přepočet na koruny. Filtr stál $170, poštovné $25.25, celkem tedy $195.25. Po přepočtu na naše to bylo 3.452,-Kč a je to podle aktuálního kurzu v mé bance. Ve WIMO se dá originál FL-53A koupit za 250E, u nás u OK1VUM za 6.060,-Kč, takže úspora cca 2.500,-Kč. To vše se událo 26.10. 2009 dopoledne, 28.10. jsem obdržel email, že můj filtr nastoupil v 09:14AM v San Francisco, California do letadla a vydal se do ČR, 3.11. dopoledne zvonil u dveří pošťák s A4 velkou obálkou United States Postal Services.
Tak to se mi fakt líbí, funguje to. Měl jsem trošku ještě obavu, že zboží skončí na celní poště v Praze, ale prý do 200 dolarů je to bez cla, ale asi jak co, možná už celníci tu firmu znají a dovnitř se nekoukají, na obálce je razítko pošty v Praze 10 - "BEZ CLA".