neděle 27. června 2010

Friedrichshafen 2010
Po 3 letech jsme se rozhodli, že opět navštívíme tento vyhlášený radio fest. Tentokrát jsme jeli ve třech, já, Roman OK2UKG a přidal se i Mirek OK2UYZ. Oba kamarádi dorazili za mnou do Prahy ve čtvrtek odpoledne. Naše setkání jsme šli nejprve "oslavit" do hospody "U Antala" na Budějovické skvělým plzeňským a vyhlášenými pečenými žebry. Pak jsme provedli anabázi do Billy, nakoupit nějaké zásoby na cestu. Zbylo poměrně ještě spousty času, tak jsme se rozhodli navštívit Matěje OK1TEH.

Po krátkém bloudění jsme už mohli obdivovat Matějovu "kopuli". Probrali jsme všechna možná témata, v příjemné atmosféře čas velmi rychle ubíhal, bylo třeba rychle zalehnout, protože odjezd jsme si stanovili na 03:00 hodiny ranní. Nevím, jak se to stalo, ale při domluvě, v kolik vstáváme, jsem oba Mirkové nastavili budíka na 03:30, když jsme si oba svorně odsouhlasili, že budem vstávat v půl třetí. Ráno jsme pak byli překvapeni, že je nějak moc světla. No nic, hodinka zpoždění nebyla tak zdrcující. Chtěli jsme dojet hned na úvod, abychom parkovali co nejblíže vstupu na výstaviště.


Cesta ubíhala i tak docela svižně, i když jsem si co by řidič moc neomezené rychlosti na německých dálnicích neužil. Tam, kde rychlost nebyla značkami omezena, byla zácpa, jinde se zase stavělo, ale i tak jsme udržovali průměr hrubě nad 100km/h.
Cca v 09:45h jsem už parkovali skoro tam, kde jsme chtěli. Zaujali jsme hned místo ve frontě na lístky, zprvu se zdála být hodně dlouhá, ale do půl hodiny jsme už procházeli "kontrolou", kdy dvě zaměstnankyně "ukládaly" čárový kód našich vstupenek, zřejmě po asi ne příliš dobrých zkušenostech z "půjčování" si lístků navzájem nebo nevím, minule tu nic takového nebylo. Trošku to asi zdržovalo, ale ne moc.

Už když jsme stáli frontu na lístky vycházeli již někteří šťastlivci s různými krabicemi, díly, stožáry a anténami proti nám. Do Fridrichu jsme jeli s cílem nakoupit věci na mikrovlny, helicaly do násobičů a transvertorů na 9cm a nějaké to potrubí na 24GHz. Tak i když jsme hned zamířili do haly prodejců k Eisch-Kafka-Electronic, po chvíli jsme se rozhodli raděli jít začít zkoumat burzu. Nová rádia nám stejně neutečou a podle zkušeností z těch předchozích 3 let jsme si mysleli, že burza bude ještě rozsáhlejší, tak ať to za ty 2 dny, které jsme si naplánovali vůbec stihnem.

Za 2 hoďky jsme měli první halu s burzou za sebou a mysleli jsme si, že máme před sebou ještě minimálně dvě až tři. Ale pouze mysleli, druhá hala byla zaplněna jen z poloviny a po tom, co jsme sháněli v ní nebylo ani zmínky. Vrátili jsme se tedy zpět do té první a začali ji prozkoumávat více podrobněji. Nakonec jsme udělali kardinální úlovek v podobě interdigitálních filtrů na 6cm za velmi dobrou cenu, vlnovodné přechodky z vlnovodu na SMA na 24GHz jsme také koupili. Sháněl jsem nějaké propojky, různé kombinace PL a N, nesehnal jsem nic, dech mi vyrazil jeden Ital, který chtěl za měřící kablík s N konektory 70 éček. Byl to první den a tak i když jsme se pokoušeli smlouvat, bylo to marné. Podařilo se maximálně usmlouvat množstevní slevu na SMA konektory, což taky potěšilo.

Kolem 14. hodiny jsme se zpět vrátili k Eisch-Kafka-Electronic pro helicaly a začali přemýšlet o tom, jestli má vůbec cenu tu zůstávat na noc. Padlo rozhodnutí, že se vracíme ještě v pátek do Prahy. Prosurfovali jsme ještě znovu halu prodejců,

impozantní byl zejména 13 tun vážící 45 metrů vysoký příhraďák.


Na nového ICOMa IC-9100 jsem si nesáhnul, byl pouze ve vitrině a pojal jsem přesvědčení, že to byla pouze maketa nebo atrapa. U YAESU nebyla vůbec žádná rádia k "ohmatání". Pohráli jsme si na pár pro naše kapsy silně předražených pastičkách, prohlédli zblízka komerční antény všeho druhu a kolem 6 jsme byli u auta, něco málo pojedli a vyrazili jsme k domovu.


Na zpáteční cestě jsme trošku "zakufrovali" před Mnichovem, takže jsme se dostali na cestu, která vedla centrem, pak jsem nastartoval navigaci v mobilu. Utvrdila nás, že jedem dobře. Pohled na impozantní sídlo BMW taky nebyl k zahození. Za Mnichovem jsme ještě projeli bouřkou, teplota klesla rázem o 10 stupňů dolů, což bylo taky příjemné.

Na závěr troška adrenalinu, když jsem se pokoušel dojet do Rozvadova k pumpě, stav paliva ukazoval, že máme ještě na 50km. Trošku jsem se orosil, když pumpa nebyla hned za čárou, ale naštěstí už to k ní bylo jen 2 km, takže to dobře dopadlo. Pozdní večeře a kafe a zbývalo posledních 200km. V 00:30h jsme odbočovali z jižní spojky na Krč, kde jsme bydleli a letošní Fridrich po cca 1300 km za den šťastně ukončili v posteli.


Co na závěr? Upadá to, upadá, příští rok už rozhodně nepojedem. Méně jak poloviční burza a pro mikrovlného hama už snad materiál u maximálně 10 stolů. Pokud ovšem chcete stavět např. KV lineár nebo transmatch na 1 KW, tak to zase klobouk dolů, tolik nádherných věcí jen tak hned na jednom místě neuvidíte.

Nejvíc se mi líbila proměnná indukčnost do transmatche, kdy se její velikost měnila tak, že se z jednoho zřejmě vodivého válečku navíjel vodivý postříbřený pásek na váleček nevodivý s vyfrézovanou drážkou, vše chodilo velmi elegantně a přesně, na cenu jsme se ale neptal, Hi. Mirek UYZ zkoušel pozdravit u stánku ČRK, bez odezvy a jakéhokoliv zájmu o něj.

Tak takový byl z mého pohledu letošní Fridrich a jelikož hoši měli lístek na vlak až na neděli, zůstali ještě v sobotu v Praze, udělali jsme menší vyhlídkovou procházku, startovali jsme na Hradě a skončili jsme na kafi v kavárně Slávie, snažil jsem se hochy provést a ukázat jim vše, co z Prahy po této trase znám a stojí alespoň za komentář, tak tohle je toto a támhleto zase ono. Ovšem prodírání se velkým množstvím turistů moc příjemné nebylo. Na Karlově mostě už to bylo "naštorc". Tak jsme to odpoledne raději ukončili zase plzeňským u Antala, Hi. Probrali jsme všecky možnosti dalších portable, až teda Roman postaví ty tranvertory z těch věcí co jsme přivezli a brzy ráno hoši odcestovali vlakem domů, já už zůstal, na jeden den domů se mi už nechtělo jet dalších 800km tam a zpět. Fotky ještě dodám, až mi je Roman pošle. 73 a naslyšenou na mw.