pondělí 21. června 2010

Po 13 letech na portablu.


Tak jsem konečně "zvedl zadek" a vyrazil to zkusit ven na portable. Sliboval jsem si to už dlouho, tohle byl letos 2.pokus. Na ten první jsem si vybral víkend, když byly zase na Moravě povodně, stejně jako když jsem byl naposled před 13. lety. V sobotu dopoledne jsem dorazil na chatu Hrádek, bylo ještě docela hezky, měl jsem i nocleh, takže jsme udělali s manželkou obligátní Filipku, odpoledne jsem zkusmo všecko smontoval na parkovišti, abych zjistil, že jsem nic nezapomněl a že stožárek půjde smontovat. Všecko klapalo, málem jsem se usmažil, protože při vytahování stožárku jsem si nevšiml, že mám nad sebou dráty, bylo to "vo fous", ale nedotkl jsem se, uf.
V noci přecházela fronta, začali se čerti ženit, vodorovný déšť, vítr blížící se vichřici, venku jako v prádelně, no zkrátka ideální počasí na závod. Jelikož to ani v neděli nevypadalo lépe, raděj jsem nic neriskoval a z provozáku nebylo nic. Dorazil jsem domů před polednem, ještě jsem stihl rozdat body na 2m našemu novému přírůstku v JN99 Zdenkovi OK2NZ.


Na červnový PA jsem se neměl čas kvůli QRL s dostatečným předstihem připravit. Tedy spoléhal jsem na to, že pojedu na kopec Severka v Beskydech. Už jsem tam byl s FT-817kou a gumovou anténkou, abych zjistil, jak slyším maják z Pradědu, byl slyšet obstojně, tož jsem si ten kopec vybral pro další pokus o portable. Na webu chaty se píše, že ubytovaným je výjezd nahoru povolen. V úterý jsem se to jal ověřit, zda to skutečně platí, neplatilo. 2 dny jsem se pokoušel vyřídit výjezd ofiko cestou nejdřív na PČR, pak na Lesy ČR, bohužel bez výsledku do dnešního dne, Lesy je státní organizace, zřejmě ctí 30-ti denní lhůtu, tak uvidíme. Ale na kopec bez povolení jsem už vyměkl jet, přeci jen je dole zákaz vjezdu a o body a zřejmě i dost peněz jsem nechtěl přijít.

Nabídl se mi Roman OK2UKG, ať to přijedu zkusit k němu na chatu za Rožnov pod Radhoštěm, má ji ve výšce skoro 600 metrů, není to ideálně otevřené do žádného směru, ale aspoň tam není ten městský humus, co mám v Karviné čím dál větší. A navíc v mém domácím QTH už stromy, které mám v nejvýživnějších směrech na západ a jihozápad už přerostly barák a zasahují do viditelnosti mých antén, zkrátka od krbu už je to jen na rozdávání bodů, na nějaké DXy už můžu definitivně zapomenout. Nehledě na to, že nám letos budou zateplovat střechu, tak s obavami čekám na domluvu, jak tam po této akci zpět své antény umístím, snad to dobře dopadne. Doufám, že s firmou bude rozumná domluva a že jako vlastník 1/14 plochy střechy prosadím své, Hi.


Takže jsem vstal v 6, snesl výbavu ze 4.patra bez výtahu do auta, včetně 65Ah baterky, anténu a příslušenství zase vynesl ze sklepa do auta a vyrazil jsem s velkým časovým náskokem za Romanem. Už po cestě samozřejmě začalo foukat a dost hustě pršet. Tentokrát jsem už to ale nemínil vzdát. Postaveno jsem mě velmi rychle, nácvik od minula byl dobrý. Pak jsem se znova orosil, protože jsem si nemohl vzpomenou, který drát k baterce je plus, když jeden byl modrý a druhý černý, tak jsem to bez měřáku typnul, modrý minus. Chyba, barevné bužírky na kleštích k baterce jsem při jejich pájení nasunul obraceně. Jiskra nebyla moc velká, ale mé nové rádio IC-7000 bylo "potmě". Naštěstí, že jsem nechal originál kabely k rádiu, odskákala to pouze pojistka v přívodu, opět štěstí, že už tam ICOM dává ty klešťové automobilní. Půjčil jsem si z auta a rádio začalo hřát a svítit.

No a výsledek? Na 70cm totálně vůbec nic, nevyzkoušená anténa, nedopasovaný kabel, rádio dávalo max 75% výkonu, ale hlavně zřejmě katastrofální podmínky. Matěje OK1TEH jsem slyšel, ale na QSO to zřejmě nebylo. Po dvou hodinách marného trápení a 10 spojeních vytáhl Roman z dílny 4-prvkový pozůstatek po jeho 9m dlouhé F9FT. 70cm anténa šla dolů, takhle nahoru. Dvojka byla plná stanic, během 58 minut jsem udělal 31 QSO a 12 čtverců, docela dobře chodil jihozápad, ze západu to bylo i tady slabé. Škoda, že jsem na 2m nepřešel dříve, měl bych z PA06 lepší pocit. Ale i tak to bylo moc fajn. Rozhodně je co zlepšovat, kdy vyrazím příště nevím, snad se do PD stihnem lépe připravit, doladit antény a vyrazit zase někam jinam. Tak dík všem za spojení a naslyšenou příště zase z jiného čtverce.