úterý 6. července 2010

IC-7000 v Polním dnu.
Proč jsem si to rádio pořídil? Chtěl jsem vyzkoušet moderní rádio s DSP mezifrekvencí. Chtěl jsem all-in-one rádio, žádné krabičky a kablíky okolo, zabudovaný elbug, fónická paměť super navíc. Docela jsem se nechal ovlivnit příznivou recenzí OK1AYY.
Jak se chovalo rádio ICOM IC-7000 v Polním dnu? Nemám žádné speciální měřáky, proto tedy mohu podat jen své subjektivní dojmy a hodnocení podpořené srovnáním s jinými rádii a transvertory. Tak s chutí do toho.


Citlivost: velmi dobrá na obou pásmech, o mnoho méně šumí jak IC706MKIIG i se zapnutým předzesilovačem. Bez něj nelze na 70cm vůbec pracovat, na 2m je ho už možno používat nebo ne v závislosti na okolnostech, jeho vypnutím si samo velmi pomůžete od rušení blízkými silnými stanicemi.

Odolnost: no tady už asi vůbec objektivní být nemůžu, protože tentokrát jsem opravdu žádné problémy vůbec neměl. Jak to popsat. OL9W pracovali na 70cm někde v okolí 432.310, OK2C už jsou ode mně 63km, takže v podstatě mi taky nijak nevadili a stejně byli zase usídleni na opačném konci pásma. OL7Q ještě výše jak OL9W a to je tak z velkých stanic v mém okolí tentokrát všechno, semtam jsem musel poodjet kousek víc od OK2KCE nebo OK2KYZ, ne proto, že by měli špatný signál, ale prostě jsou silní a když to otočili na mě, prostě 20kHz od nich se už ale pracovat zase normálně dalo. Jeden problém jsem ale zaznamenal a teď prosím Oldu OK2ER, aby to bral jako mé subjektivní konstatování nepodložené žádným měřením. Už nevím přesně, kdy to bylo, zřejmě už po půlnoci Olda připl ke své TS-2000 konec, říkal 200W. Měl jsem ho všude, docela obtížně jsem hledal kmitočet, kde vlastně je ten základ. Bez ohledu na to, jak daleko kmitočtově jsem od Oldy byl, slyšel jsem pouze jeho a už nikoho dalšího. Po vzájemné domluvě Olda konec vypnul, do konce závodu už jej zřejmě nezapnul, takže nevím, na čí straně je chyba nebo byla? OL9W mají na Radhošti kilowatt nebo více? Jsou ve výšce přes 1000m, já ve 272m. Může to mít vliv, když Olda není tak vysoko? Já když totiž otočím anténu na OL9W, podobného efektu, jako vyprodukoval Olda u mě, docílit nedokážu. Je to mým rádiem nebo jeho koncem? Docela by mě mrzelo, kdyby byla chyba jen na mém RX, moc se mi tomu věřit nechce. Bude to chtít v nějakém PA znova ověřit. Podobně jako s Oldou jsem dopadl s OK2TT, když zapnul svůj PA, najednou byl 100kHz široký. Upozornil jsem ho na to, do konce závodu už pak nevím, či to byla závada nebo už PA nepoužíval, prostě žádný problém už nenastal. Hodnocení odolnosti: o hodně lepší jak 706-ka. V podstatě jsem nezaznamenal neřešitelné problémy se škvrkáním a nečitelností, to co se semlelo na 2m v poslední hodině závodu by nezvládlo žádné rádio ani sebeodolnější transvertor.

Ovladatelnost: mnoho lidí ty malé ICOMy nemá rádo i proto, že na tolik funkcí je málo tlačítek. Já s tím tedy problém nemám, u IC-7000 je navíc situace lepší, protože přibyla tlačítka na mikrofonu. Pomohlo vypnutí všech nepoužívaných druhů provozu v menu a tím přepínám jen CW a SSB a není třeba procyklovat celé kolečko přes RTTY a hlavně nepříjemnou FM, kdy vám ten šum vždycky urve uši. Pohodlně na mikrofonu tlačítkem MODE přepínám jen mezi telegrafem a sidebandem. Mikrofon má dvě programovatelné tlačítka, trošku je škoda, že do nich nelze vložit funkce pro vysílání fonické a CW výzvy, dostat se k nim přes menu není zrovna na jeden klik, ale dá se to rychle nacvičit. Nevím proč nemá fónická výzva možnost opakování, ale i tak je to pohodička mačkat si tlačítko a huláká to za vás, příposlech máte ve sluchátkách. Na telegrafu je možno prodlevu mezi výzvami volit po 1s, na IC-746 to byly jen 2 hodnoty, 2s nebo 10s, První málo, druhá moc. Blbost, ale příjemná, chápu, že spousta lidí klíčuje z počítače, tak to řešit nemusí. Celý závod jsem odjel na jeden filtr na SSB a jeden na CW, takže poměrně zdlouhavé a složité procházení menu např. z fonických pamětí ke změně filtru taky neobtěžovalo.

DSP filtry: jedním slovem, fungují a skvěle. Šířky jsem si nastavil podle již zmíněné recenze, na SSB jsem používal pouze jeden filtr 2.3kHz, který zřejmě díky lepšímu stop bandu lépe řeže a subjektivně jaksi lépe filtruje, než stejně široký filtr analogový. Na CW jsem přepínal mezi dvěma ze 3 možných přednastavených. Širší filtr 800kHz na vyhledávání a užší 500Hz pak už na spojení. Rovněž na CW jsem s filtry velmi spokojen. Někde jsem četl, že DSP se nehodí na ty slabé, roztřesené signály, jak je znám ze západu při svítání. Nic takového jsem nepozoroval, na čitelnosti takových signálů DSP filtry nic nezhoršují. Takže mám rádio s 6-ti velmi kvalitními filtry v mezifrekvenci, navíc subjektivně jakoby bez vložného útlumu, prostě ten efekt zeslabení stanice po zapnutí užšího filtru je podstatně menší, než u filtru klasického. Vím, o čem mluvím, vedle mi stojí IC-703 s INRAD 250Hz CW filtrem, tak to můžu porovnat.

Celkový dojem: jako každý malý ICOM, i tenhle se hřeje, tedy ohřívá se, ale na teplotu se kterou se počítá. Během letošního PD byly v hamshaku celkem drsné podmínky, teplota 33 stupňů jen v noci klesla na 31. Zatímco 706-ka topí celá, včetně předního panelu, IC-7000 hřeje jen vzadu na chladiči více, celé rádio je trošku teplé, nic šíleného. Jen si vždycky představím to množství energie z baterky na portable, co takhle přijde nazmar. No prostě nic pro QRP. Jen zaklíčujete na SSB a bere to víc jak 6A, hold klidové proudy PA. Při příjmu to je trošku lepší - 1.2A, 706-ka, cca o 400mA horší. Barevný display je skvěle čitelný a neunavuje, na spotřebě se nijak neprojevil, spíš na ceně. Zabudovaný elbug je přesný a je radost na to radio telegrafovat. Relátko RX/TX není skoro slyšet, full-bk jsem nezkoušel, ale mám nastavený poměrně krátký čas prodlevy pro TX a ničemu to nevadí. Možnost nahrát si QSO bez pomocí PC je taky vítaná možnost, je to pohotové.
Závěr: skvělé rádio i do VKV závodu spolehlivě použitelné, pokud nejedete na bednu nebo nejste na nějaké velmi exponované kótě. Pro většinu závodníku, kteří neaspirují na vítězství naprosto dostačující. 35W na 70cm stačí na spolehlivé QSO do 600km, při lepších podmínkách a nadmořské výšce i dál. 50W na dvoumetru je už ověřeno, že na takovéto "lepší domácí pozávodění" je to až dost. Rozhodně jsem zastáncem 100% pravdivého tvrzení, že na VKV vítězí QTH, pak antény, výkon na výsledku mění jen minimum. Snaha dohnat nedostatečné QTH a antény výkonem je, promiňte mi tu už zprofanovanou frázi, cestou do pekel.
Koupil jsem rádio jeté za 25k. To je myslím adekvátní cena k jeho funkcím a hlavně filtrům. Zkuste ofiltrovat 706-ku nebo 897-ku a moc daleko od téhle ceny nebutete. O citlivosti a odolnosti obou rádií raděj neříkám nic. Takže dobrá volba, každopádně. Pokud se chce někdo něco zeptat, k dispozici je kniha návštěv nebo mail.
Žádné komentáře:

Okomentovat