úterý 6. července 2010

Polní den z domácího pole.

Letošní Polní den jsem si opravdu užil, i když nebyl opět "polní" jak jsem chtěl. Roman nemohl se mnou jet a mi se samotnému nikam nechtělo. Ještě jaksi doznívala únava z cesty do Fridrichu, či co, prostě rozhodl jsem se, že pojedu z domu. Mimo jiné i proto, že je to poslední závod z domu v této sezóně, protože kvůli zateplování baráku i střechy budou muset brzy antény dolů a na jak dlouho, to teď nedokážu odhadnout, ale zřejmě nejmíň do jara. Taky jsem to chtěl pojmout jako test IC-7000 ve velkém závodě. Postřehy o chování rádia jsou v následujícím příspěvku.


Jelikož jsem vyhrožoval, že na Polní den určitě nebudu doma už nejmíň půl roku dopředu, manželka si taky něco naplánovala a byl doma sám, což mi umožňovalo hulákat SSB i v noci. Ale pěkně od začátku. Se stavbou jsem neměl problém, doma stačí udělat několikrát cvak a 4 pásma jsou v chodu, Hi. Tak nebylo kam spěchat, na mikrovlnách málokdo začne z JN99 přesně a OK1 to na východ točí až ze zoufalství nebo z nedostatku QSO ze západu. Chtěl jsem rádio vyzkoušet i v pekle pásma 2m, ale hlavně telegrafem, takže začátek závodu obligátně na 70cm. Jako prvního jsem zkusmo zavolal OL3Z, ten mě nevezme, volá na Němce, nějaká OK dvojka ho asi zajímat nebude a navíc s mojí sílou asi neprorazím, a ejhle, vzal mě hned. 2.QSO OE3A, taky jsem se probil přes hrozen volajících. Dal i QRG na 23cm, po přeladění jsem ho však neslyšel. No nic, je to divné, ale toho ještě uslyším do zítřka mnohokrát, tak jsem dodělal všechno místní, co jsem momentálně na 23 slyšel, ti co měli 13cm tak i ty a vrátil jsem se pět na 70cm. Právě včas, kousek od mého kmitočtu burácel UR7D, anténa zůstala po posledním QSO na 13cm otočená na východ.

A v tom je ta krása v tom je to potěšení, které mi to přináší, je to jako loterie, jako kolo štěstí, stačilo mít anténu jinde a vůbec bych o něm nevěděl. A bum ho, hned po tom, co jsem po 10 minutách pokoušení východu, či tam snad někde není ještě někdo další z Ukrajiny jsem otočil anténu na západ, knoflíkem TS na rádiu rychle odkrokoval na 432.400 a ladil směrem dolů. Po cca 50kHz jsem nevěřil vlastním uším. V obrovské síle dokončoval spojení Němec, zaslechl jsem jen čtverec JN48EQ. Něco mi to říkalo, zadal jsem to do Tučňáka, vyběhla značka DR9A. Tak to je pro rádio a jeho 35W dokonalá výzva. Stanice špičkově vybavená na protějšku dávala jistou naději. Počkal jsem na dokončení jeho QSO a jakmile dal QRZ, zázračně jsem se asi trefil, určitě ho volala spousta stanic, vybral si mě. Zázračné podmínky, náhoda, štěstí, 748km bylo takto velmi hladce doma. Pak otočil anténu a už jsem o něm o konce závodu neslyšel. Pak se zase hodinu nic nedělo. Na 23cm stále mrtvo, prázdné pásmo z mého pohledu samozřejmě. Po spojení s OK2C, kdy na 13cm to bylo o 20dB silnější než na 23cm začínám podezřívat svůj RX. Maják z Lysé slyším na 59, ale ten na 13cm na 59+20. Pokusy o CQ nová QSO nepřinesly, vracím se zpět na 70cm. Anténu na jihozápad, konečně první Slovinec, na první pokus. Je to dobré, začínám si libovat, vrací se staré dobré časy. S těmi stromy, co mi "vrostly" do antén to asi nebude zase tak horké.

Začínám plánovat, stanovovat cíle. Bodově to sice není zatím stále nic moc, ale rozhodně to není beznadějné. Mám před sebou celou noc, spát se mi vůbec nechce, na 70cm to zatím vypadá, že je co dělat, i když už začínám mít škubání jít vyzkoušet ten telegraf na dvojku. Odolávám, odměnou je mi několik QSO za 400 bodů a více, nádherný signál má OK1PGS, prostě nějak to zase chodí, mám radost. Kolem půl druhé ráno se už pomalu musím nutit nějak to utnout a jít spát. Pokud chci být připraven na ty OK1 nad ránem, chce to aspoň 2 hoďky. Rozhodnutí přinesl DK0CG za 513 bodů a jelikož jsem si ověřil, že nepít na noc moc kafe pomáhá, i proto se mi dobře a hlavně rychle usínalo.

Budík ve 4 mě docela vyděsil, chvíli jsem nechápal, proč mám vstávat a co je vůbec za den, moc odpočinutý jsem si nepřipadal. Posunul jsem ho o 15 minut, ale stejně jsem už neusnul. Těšil jsem se na to cvrlikání ze západu, jak budou body přibývat po třístovkách. Hmmm, nepřibývaly, pásmo bylo hluché, z OK1 ani z jiných směru vůbec nic nového, na 23cm úplně ticho, ani místní stanice necekvily. Pravý čas na ten telegraf. Přešrouboval jsem anténu a hurá. Paráda, to je jiné kafe. Každé spojení dává tříciferný počet bodů, stanice, které z vyšších pásem ani neznám, očividně ani oni mě ne. Chodí to dobře na jihozápad, YT7C za 650 bodů byla předzvěst, ital v podobě IK4WKU/6 nedal na sebe dlouho čekat, dovolal jsem se hladce, 819 bodů potěšilo moc, i když tohohle už mám udělaného i na 70cm. Telegrafuju vesele dál, nikdo mě moc neruší, kilowaťáci jsou pěkně na krajích pásma, pochvala za to. Rádio se chová skvěle. Mám velkou radost, takhle se mi to líbí. Za chvíli přichází ODX I5PVA/6 za 836 bodů.

Přepínám pravidelně na 70cm, abych se ujistil, že se nic nezměnilo a že o nic nepřicházím. Po pár SSB spojeních přecházím zase na CW, telegraf mě baví víc. Uklofávám YT2L za 683 bodů, pak novou pro mě zem v podobě E7DX. Radost je ohromná a nic ji nekalí ani to, že na 23cm se nic nemění, pásmo je pusté. Tak v podstatě zbytek závodu už strávím střídavě jen na 2m a 70cm. Postupně zvyšuju laťku na 2m z původních 15k až na konečných 22k, na 70cm se mi už na vytčených 15k dosáhnout nepodařilo, i když potěšily dvě SP2 zřejmě pro mě z nových čtverců. Čekám na polední otevření na jih, na 70cm a výš se nic neotvírá, tak do konce závodu už trávím většinu času na 2m. Poslední dvě hodiny začalo peklo. Všichni, co měli čím otočit doprava, tak otočili, už přestali dodržovat "rozestupy", nevím, jestli oni něco mohli slyšet, ale já neslyšel vůbec nic, tak jsem se zase já stěhoval na kraje pásem, semtam jsem doufám potěšil nějakou tu OK1 bodama, ale to rušení už bylo neúnosné, ještě, že už byl konec.

Band:QSO:Points:ODX:LOC:QRB:
2m9522 582I5PVA/6JN63GN835 km
70cm7514 415DR9AJN48EQ748 km
23cm152 047S50CJN76JG486 km
13cm7593OK1KPAJN79US203 km

Mikrovlny vyšly tentokrát úplně naprázdno. Podezřívám RX transvertoru, i když, dokud mi to Roman měřením nepotvrdí, nebudu chytřejší.

Nevím, do jaké míry za to můžou stromy před barákem, je možné, že víc, než jsem si ochoten připustit. Je pravda, že parabola už svítí přímo do nich, když je na stožáru nejníže. Jistě by pomohl už repas konektoru a asi celého ozařovače na parabole. Teď na to bude příležitost. Nechce se mi věřit, že od loňského MWC kdy jsem udělal na 23cm skoro 10k bodů se situace na mém QTH tak radikálně změnila, že se z něj stal pustý ostrov za plechovou ohradou. Takový pocit jsem měl. Při každé bouřce, se ty břízy ohýbají do pravého úhlu a ne a ne se zlomit. A to jsou tak staré, jako já, kéž bych i já byl tak ohebný, Hi. Už se nemůžu dočkat na portable s 23cm, jestli to bude takový rozdíl.

Ale jinak paráda. 70cm nebylo na rekord, ale nebylo to špatné, mnou zavrhované pásmo 144MHz mě potěšilo a s 50W v 7 el. YAGI jsem si hezky zavysílal. Rádio taky dobrý až výborný, takže co dodat? Vysílat v závodech je skvělá zábava.