neděle 3. října 2010

UHF Contest 2010 bez antén
Jak jsem již psal dříve, mají nám zateplovat panelák, tak jsem na konci prázdnin sundal antény. Mělo se začít v září, je říjen a stále nic. Nechtěl jsem závod vzdát bez boje, tak na přiložené fotografii vidíte mojí "anténní farmu" - můj nový "tribander" ( 6m, 2m, 70cm GP ) a "MW multibander" - širokopásmový ozařovač mojí paraboly, měl by chodit od 23cm až po 10Ghz, odzkoušeno zatím jen do 13cm. To vše na okně ve 4.patře, okna směr západ.


A jak to vysílalo? Na 70cm ten proutek funguje jako 5/8 lambda, nějaký zisk to asi má. Asi 3 hodiny jsem jej provozoval tak, jak jej vidíte na fotce. Přemístění na plechový parapet před okno nebo postavení na ten umělohmotný dovnitř pokoje a zavření okna ( žaluzie vytaženy ) nemělo na sílu přicházejících signálů podstatný vliv. Protože to nijak nesměruje, projevuje se rušení od big-guns o to více. OL7Q produkují takový signál, že i s vypnutým předzesilovačem a s GP uvnitř pokoje mám na S-metru 59₊10db, rádio nestíhá, zhruba každých 100kHz nahoru i dolů slyším ( či spíš neslyším ) asi 10kHz šíleného praskotu, naštěstí celý závod jsou na jednom místě, tak v okolí 175 a 275 hold pracovat nelze. Zajímavé je, že OL9W produkují ještě o jednu zelenou kostičku na S-metru signál silnější, ale jev, který udělal s rádiem signál OL7Q se neopakuje.

Čekal jsem, zda se mi vůbec podaří pokořit hranici 100km s tou pětiosminou. Hned 3. QSO s OL1B z JO80 se to povedlo, hodně se divili a já taky. To mě pak okamžitě navedlo na myšlenku: okraj střechy, který mám vlastně přímo nad hlavou je také oplechovaný, kabel od magnetu má 3 metry, to by mělo stačit. A už se ten neodym "přisál" na plech na střeše, přesně v místě, který manželka označila vystrčenou násadou od smetáku přes otevřené okno tak, aby anténa byla přesně nad stolem s rádiem a kabel vystačil bez prodlužování. Nic moc to tedy nepomohlo, nějaké radikální zlepšení se nekonalo, ověřil jsem to okamžitě na majáku, jakmile jsem slezl ze střechy. Ale ten pocit, že jsem udělal všechno, co jsem mohl pro to, abych alespoň něco slyšel, byl hřejivý.

Pak přichází "šňůrka" spojení do 100km, jde to ztuha, až uslyším S50C a také OK2A. Nebojte, jen jsem je slyšel, ale neudělal, to už by asi bylo příliž. OK2BVE mě přetáhl na 23cm, tak tam chvíli zůstávám, nedávám tomu žádné šance, ale už mám vyzkoušené, že na tuhle výbavu jsem už jednou OK5Z udělal, tak mě ta místní spojení nechávají chladným a čekám na svůj ODX. Nejdřív to bude chtít si ho ulovit na 70cm a pak už to půjde, věřil jsem si. Jako 3. spojení dělám na 23cm OM3KII, točím s hornou bez úspěchu o zlepšení, ale nakonec jej udělám a 126 bodů je doma, podmínky se houpou, v závěru mu popisuji svoji anténu, znova údiv, Hi.
Večer se podařili dva rakušáci a ověření, že to jde i před 200km stanovovalo další cíl, pokořit 300km. Vždyť OE3REC/p byl 298km a zdálo se, že tohle už bude asi ODX. tom, že udělám OE3A jsem nepochyboval, na 23cm jsem je slyšel, oni mě bohužel ne.

V neděli dopoledne už sice moc spojení nepřibylo, ale zato to byly ODX na 70cm v podobě DL8VL z JO71 ( 328 km ) a OL3Z na 23cm JN79 ( 292km ). Znova jsem slyšel burácet OK2A, ale nebrali mě. OK5Z se nakonec podařilo celkem bez problémů udělat i na 13cm, takže výsledek dobrý. A pocity? GP na 70cm hodně slabá anténa, asi hábéčko nebo jakákoliv směrovečka by asi byla lepší. Na rozdávání bodů dobré, do provozního aktivu bude výborná. Horna chodí skvěle, to vím už dávno. Hezky jsem si zavysílal a o to šlo hlavně. Výsledky odpovídají vynaloženému úsilí a vybavení, snad mám i skvělý pocit, že je to rozhodně lepší než jsem čekal. Děkuji všem za trpělivost s mými slabými signály.