pondělí 15. července 2013

Polní den 2013

 
Ahoj všem po dlouhé době. Co předcházelo letošnímu PD? Od posledního velkého závodu se u mě udála kompletní změna QTH. Co do možností vysílat na VKV ale bohužel oproti Karviné k horšímu. Původně mi to ani nevadilo, byl už jsem z těch VKV závodů nějaký unavený a ten nerovný boj s 3-fázovými a multibeamingovými stanicemi mi sebral poslední zbytky motivace.
 
Mám teď velkou zahradu, kde se mi vešel i dipól 2x20m napájený 20m žebříčkem. Udělat s 5W JA a W není teď pro mě na KV velký problém.
 
   Zpočátku jsem byl nadšený, jak to QRP krásně chodí. Kontroloval jsem si sílu svého signálu na skimmerech a chvíli se zdálo, že mám vystaráno. Ale bohužel. Ty kratiny mě fakt pořád nějak neberou. Jenže z nového QTH je to tak akorát na rozdávání bodů na 2m a ještě tak trošku na 70cm, na západ to mám otevřené, co do nadmořské výšky jsem na tom stejně jako jsem byl, ale už to není 5 patrový panelák a ta výška antény nad zemí je sakra znát.
 
   Roman OK2UKG také v Orlové se závoděním skončil pro obrovskou sílu pole, kterou mu generují před anténou další a další BTSky mobilních operátorů, takže už neslyší téměř nic a nepomohlo ani 400W a čtyřče na 70cm, o mikrovlnách ani nemluvě.
   Tak jsme začali tím, že jsem si zaregistroval závodní značku OK2G a dohodli jsme se, že začnem zase jezdit na portable a abych mu mohl dohazovat stanice ze 70cm na vyšší pásma, budeme jezdit jako MULTI. Zvolili jsme kompromis mezi vzdáleností, dostupností, ale taky finanční stránkou věci. Rozhodli jsme se pro baterky a sluneční panely. Jelikož naše portable QTH se nachází v CHKO Beskydy, elektrocentrálu jsme zavrhli, chceme se i k přírodě chovat ohleduplně. Po fiasku při loňském PD, kdy se pokazilo všecko, co mohlo, jsem byl alespoň já zase na dně. Jel jsem 2m a Roman 70cm. QTH umožňovalo QSO jen na západ, jinam to nešlo. Antény jsme používali ty, co jsem sundal z paneláku a nijak jsme je nekontrolovali a to byla veliká chyba. Obě potřebovaly totiž kompletní repas připojení k dipólu, což se projevilo nehorázným PSV a v konečném důsledku i nemožností se někam dál rozumně dovolat. Na 70cm to ještě nějak šlo, ale 2m byla katastrofa.
 
   Navíc jsem nebyl po tolika letech vůbec na pobyt v přírodě vybaven. V noci jsem neměl čím svítit, myslet si, že vnitřní osvětlení z auta a zářící LCD notebooku budou stačit byl katastrofální omyl. Moc jsem na tu klávesnici neviděl a protože jsem neměl žádnou moskytiéru, lezlo po notebooku tolik roztodivných brouků a jiného létajícího hmuzu takových tvarů, barev a velikostí, jaké jsem v životě neviděl. Sprej proti komárům jsem taky zapomněl doma. No bylo to úžasné, skoro to nevysílalo, což mě žralo ještě víc než ti komáři. Ráno začalo pršet a to už byl úplný konec, tak jsme to sbalili a jeli domů přemýšlet, jak dál s naším koníčkem.
 
   No a tak se po této krátké exkurzi do historie konečně dostávám k letošnímu PD. Příprava:

  1. Už v květnu jsme vyrazili hledat lepší kopec. Podařilo se, žádná sláva to není, jen 700 m.n.m, ale dostupnost dobrá a je to více otevřené na JZ - JV. Čtverec zůstal stejný, jen jsme výše a máme daleko lepší rozhled.
  2. Provedl se repas antény DJ9BV a vyrobil nový stožár z 50mm hliníkových trubek a napojil na rotátor.
  3. Asi nejdůležitější bylo rozhodnutí opustit pásmo 2m, což se povedlo jen díky tomu, že Roman dokončil nové transvertory na pásma 23, 13 a nové pásmo 9cm. Takže já pojedu 70cm a budu dohazovat Romanovi na mikrovlny.
  4. Všechnu výbavu i nový kopec jsme jeli otestovat na červnový PA. Hardware se zdál být v pořádku, na mém stožáru bude potřeba prodloužit spojky trubek, "kinklalo" se to v nich, ostatní vše O.K. Kopec O.K. nebyl, protože louka, na které jsme měli stát nebyla ještě posečená, tak jsme tam nechtěli auty vjíždět. Postavili jsme se vedle cesty, zase nám trošku stínily nějaké stromy. Výsledek nebyl špatný, dovolávali jsme se celkem dobře, bylo však málo protistanic.
Závod: V pátek před závodem kardinální problém. 150Ah baterku, co jsem měl i minule půjčenou od souseda mi sice soused několikrát potvrdil zase půjčit. Jenže 30.6. sousedé dům prodali a odstěhovali se. No zkrátím to, ještě v pátek mi soused telefonem slíbil tu baterku slíbil do hodiny dovést, po 3 hodinách od domluveného termínu už mi telefon nezdvihal. Tak co, pojedu jen QRP, místo IC7000 jsem nabalil FT-817 a 40Ah baterku z UPS, která se moc pro dlouhodobé vybíjení malými proudy nehodí, takže by toho ICOMa neuživila celých 24h. Sluneční panel jsem měl zatím jen jeden 50W, takže max 2,5A, takže pojedu QRP. Počasí nádhera, louka posečená, sluníčko nádherně svítilo, nebe téměř bez mráčku, idyla, paráda. Postavené jsme to měli za hodinu a půl bez zbytečného kvaltování ( které toliko pro hovada dobré jest Hi ), v klidu jsme stihli začátek závodu. Stolek s notebookem jsem postavil za auto, Roman stál s autem hned vedle, takže dohazování QSO šlo "bezdrátově" per huba. A jak to chodilo s 5W na 70cm do 23el DJ9BV, která byla 8m vysoko? No prostě, co jsem slyšel, to jsem udělal. Žádná exponovaná kóta to není, nejlépe to chodilo na západ. DL0GTH jsem udělal ještě odpoledne na 1.zavolání, to mě hodně potěšilo. Zapomněl jsem ho Romanovi dohodit, ale když jsem ho znova v neděli dopoledne zavolal, bral mě zase okamžitě a domluvil v pohodě 23cm. Jako by byl místní stanice.

      
   Do S5 to je odsud slabší, slyšel a udělal jsem jen 2. Když mi dokonce jedna OK1 stanice ( už si nepamatuji, která to byla ) dokonce řekla, že jsem z více stanic, které ho volaly, já nejsilnější a zavolal mě jako prvního, byl jsem v sedmém nebi. Výsledek je naprosto odpovídající jak QTH tak výkonu. Na tom druhém znova popracuji. QTH už si necháme, to nám vyhovuje. Na mikrovlnách to už taková sláva nebyla, ale myslím, že DB6NT udělaný na všech 3 pásmech udělal Romanovi také velkou radost.  
   Bohužel už jsme to tím, že jsme povolili používání KST dopracovali tam, že už ani na 23cm skoro nikdo nedává výzvu. Veškerá spojení se dohodnou na netu, stanice se udělají a jdou zpátky na chat. Ti, co používání chatu při závodě odmítají ( jako my ) prostě pak mají smolíka. Je mi z toho všeho smutno. Myslím si, že internet je fantastická věc a pro našeho koníčka už dnes nepostradatelný, ale domlouvat si tam spojení během závodu mi správné nepřipadá. KST pokládám za degradaci toho základního, proč závodíme na VKV. Jde přece o tu náhodu, že jsem ve správný čas na správném místě a ve správném směru. Multibeaming smazal tu druhou část, tedy ten směr, KST maže tu první i druhou, tedy čas a místo.

   Nenecháme se ale otrávit. Pobyt na čerstvém vzduchu je paráda. Do příště ( zřejmě až na další sezónu ) pořídím nějakého hybrida za transvertor, větší baterku, ještě jeden solární panel a solární regulátor pro nabíjení. Ještě letos chceme jet UHF contest, na 70cm opět QRP.

Žádné komentáře:

Okomentovat