pátek 25. července 2014

Polní den 2014

S velkým zpožděním zaviněným QRL v práci uvádím jen krátký postřeh z letošního PD. V letošní sezóně jsme se rozhodli opustit při velkých závodech pásmo 70cm. Důvodů je několik. Tím hlavním je ten, že jsme zprovoznili pásmo 24GHz a na mikrovlnách máme k obsluze už 4 pásma. Pro jednoho operátora už dost hodně na to, aby se dal udělat nejlepší možný výsledek, jaký nám QTH, antény a výkon dovolují. Druhým a dost zásadním problémem je to, že QTH, kam chceme i nadále jezdit je soukromý pozemek a vlastně celý závod stále čekáme, že někdo přijde a odešle nás pryč. Tak nechceme stavět stožár pro anténu na 70cm. Sbalit konstrukci pro parabolu je už teď pro nás otázka půl hodiny a do 90minut jsme schopni kopec opustit se vším všudy.
A jak tedy probíhal letošní PD? Nikdo nepřišel a nevyhodil nás, to bylo hlavní. Po mikovlném závodě, kde jsme se namlsali spojeními na 24GHz a i přesto, že jsme po loňském UHFC svorně prohlašovali, že už na portable přes noc nebudeme zůstávat, nádherné počasí a velmi slibná předpověď naše odhodlání jet v noci domů zlomila a zůstali jsme. Bylo to na váškách. Po příjezdu na kopec začal foukat dost nepříjemný studený vítr a brzo jsme se začali oblékat. Opět jsem litoval,  že jsem si nevzal větrovku a kulicha, maskáčový kabát pozapínaný až po krk a alespoň šltovka to jistily jen s bídou. Roman chodil se sluchátkama na uších i mimo rádio a chránil se před větrem takto. Od jihozápadu se hodinu po začátku závodu blížila bouřka, naštěstí nás minula, ale bylo hezké pozorovat z kopce, jak v údolí prší a nás to míjí, naštěstí jen pár kapek. Vítr dále zesílil. Anténa byla v pohodě, ale náš přístřešek se nadouval jako rogalo a museli jsme ho pořádně uvázat k autům. Dodané kolíky a provázky byly velmi slaboučké a vítr je v pohodě ze země vytáhl.
Z počátku se zdál průběh závodu normální a žádné zázraky se neděly i přes to, že jsme tentokrát stáli kus za anténami mikrovlných spojů, které uprostřed kopce stojí a od nichž jsme očekávali rušení. Ze západu byly signály slabé, v podstatě byl na pásmu klid a pohoda, nikdo nás nerušil. DL0GTH nezklamal, na 23cm jsme ho udělali hravě, ale výše už to nešlo. Docela se nám tentokrát dařilo na 13cm, tam jsme udělali snad doposud nejlepší výsledek z portable (3020 bodů). Velmi potěšil DK0NA z JO50TI, kterého jsme udělali i na 9cm. QSO s Pradědem na 24GHz se tentokrát nekonalo, chtěli jsme to nechat až na nedělní dopoledne a to byla chyba. OK2QI nám oznámil, že jeho zařízení se rozkmitalo a že spojení nebude, škoda.
V neděli jsme vstali brzy, spánek v autě docela dobrý, protože veškerá výbava byla venku, tak se dalo se i natáhnout. Celé sobotní odpoledne jsme v podstatě až do západu slunka jeli na fotovoltaiku, i přes to, že slunce intenzívně nesvítilo. Za to v neděli hned od rána, když sluníčko vystoupilo trošku výše ladovalo nám to baterky 11 ampérami, jak dokládá foto. A to je paráda. Zkoušeli jsme co se dalo, ale kolem poledne už to přestávalo dávat smysl, tak jsme to sbalili. Z kopce jsme odjížděli s nabitými baterkami ( 2 x 140Ah ). Regulátor se osvědčil, reguloval správně a hlavně nerušil. Takže pohoda, relax, krásný výsledek na 13cm, zas máme na co navazovat. 70cm a 2m si necháme do PA. Dík všem za spojení a zase někdy naslyšenou. Zde je pár fotek.

Žádné komentáře:

Okomentovat