neděle 3. srpna 2014

Letní QRP Contest 2014 - Díly JN99BK


Je pár hodin po závodě a já mám ještě dost sil napsat hned článek, divné, ale skvělé. Po dvou letech jsem zbilancoval sliby, které jsem dal sám sobě a to tak, že jsem žádný nesplnil, ale na můj nejoblíbenější závod jsem se vypravil. Loni mi to nějak nevyšlo, ale letos jsem neponechal nic náhodě a naplánoval jsem si dovolenou tak, že mám půlku dnes za sebou a druhou před sebou a uprostřed dovolené je závod, co lepšího si přát. Jen mě mrzí to, že jsem nevyjel na vlastnoručně vyrobené rádio, které by mělo těch povolených 10W a anténu jsem neopravil, místo toho jsem si namísto KRCky vypůjčil Romanovu polovinu DJ9BV, která chodí i v této podobě skvěle.
A proč je pro mě tenhle závod nejoblíbenější? Netrvá 24 hodin, ale jen 6. Pro mě naprosto dostatek času na ukojení touhy si zavysílat. Povolený výkon je jen 10W, tudíž nejsou problémy s rušením ani od stanic ze sousedících čtverců. Závod se koná v létě, báječný relax, pokud počasí jen trošku dovolí. Termínově se závod kříží s několika dalšími závody a hlavně s Alpe Adria, na pásmu je spousty S5, YU, OE a 9A stanic, které skvěle poslouchají a stojí jim za to trápit se s mým signálem v tom rušení, které asi mají stejné jako my třeba o polním dnu.

A jak to bylo teda letos? Mám dovču, za celý týden jsem už celkem dospal manko, takže dnešní vstávání v 05:00hod. mě nijak nerozhodilo. Trošku jsem to přehnal a už v 07:15 jsem skoro vzbudil Romana UKG na chatě, který mě čekal v 8 i když závod začíná v 9, na kopec je to 15 minut a postavit setup stíhám za 20 minut. V 8 už jsme byli na kopci, Roman mi jel podržet jen stožárek, než zabouchám kotvy, pak odjel zpět na chatu. Bylo příjemně, ani horko ani zima, jen jemný vánek. PSV bylo v „OKeji“, na pásmu jsem slyšel nějaké stanice, vyzkoušel jedno spojení do OK1 a měl jsem i tak ještě půl hodiny času. Prostě pohodička, žádný stres. Čekal jsem na frekvenci polské stanice SO3Z, až odbije devátá a už bylo prvních 339 bodů v deníku. V první hodině 3 x S5 a pochvala od OK1KIR za silný sigmál. Také dvě OK stanice závodící z OE, předpokládám, že se o nich dočtu na blogu OK1CDJ. Druhou hodinu jsem začal nejprve roztahováním slunečníku, protože sluníčko už pěkně grilovalo, pak jsem udělal v průběhu pár minut 4 x 9A, paráda s 5W, poslouchají fakt dobře a umí telegraf. Ve třetí hodině mě trošku postrašilo pár kapek, ani snad nebylo z čeho pršet, jen takový trošku více šedý mrak přímo nade mnou. Ale začal se zdvihat silnější vítr. Nic katastrofického, ale slunečník měl občas tendenci vyskočit z podstavce a uletět. Nezabržděná anténa se rovněž ve větru otáčela kam chtěla, místy jsem tedy levou držel slunečník a pravou anténu ve směru. Budu se muset naučit klíčovat asi nosem.
Po poledni začalo stanic nějak ubývat, hlavně ze západu nebylo téměř nic slyšet. Většinu času jsem měl tedy anténu natočenou někam na S5-YU a když bylo třeba anténu držet, nezbylo než slunečník spustit. Hodinu jsem to takto vydržel, ale pak mi i přes to, že jsem měl tentokrát pokrývku hlavy, začalo být z toho slunka trošku mdlo. Blížil se konec závodu, cíl 60 spojení byl na dosah. Přišel ODX v podobě YU1EM z KN04FT ( 544 km )a dál se to už nějak kupředu nehýbalo. Zkoušel jsem cekvit telegrafem a taky nic. Slunko pálilo už docela dost, smažil jsem se ve vlastní šťávě. Než si přivodit nějaký úpal, rozhodl jsem se to 40 minut před koncem začít balit. Ještě jsem měl před sebou cca 75km cesty po vydrápaných silnicích. Směr z Ostravy na Beskydy je v současné době všemi směry obehnán opravami silnic tak důkladně, že si člověk moc nevybere, kudy jet domů, aby nestrávil několik desítek minut navíc v čekání na semaforech, když průjezdná je jen půlka silnice. Prostě všecky vesnice v podbeskydí začaly opravovat najednou. Co se dá dělat, dojel jsem dobře a moc to nebolelo.
Co říct na závěr? Úžasný závod, naprostá pohoda, vydařená neděle. Závazek postavit rádio trvá, snad to do příštího závodu stihnu. Jezdit QRP je moje nejmilejší zábava. Škoda, že nás není více i v jiných závodech. A ještě pár fotek.

Žádné komentáře:

Okomentovat