úterý 7. července 2015

Souhrný raport z našeho letního mikrovlného snažení.

Je to trošku smutné, když jsem před chvílí otevřel web pro editaci a napsání tohoto příspěvku a zjistil, že už jsem tu rok nic nenapsal. Času je neustále jaksi méně a méně a tak nezbývá mnoho času ani na našeho koníčka. Oba předcházející subregionály jsem jen lehce rozdal body z domu, kde mám jen fixní dualbandovou anténu, ale i s tímto handicapem to nějak funguje. Ale marná sláva, portable je portable. Odhodlání vyjet letos na portable bylo stále silné, takže v této chvíli máme za sebou oba letní "velké" závody, MWC a Polní den. Napsání článku o MWC jsem tak dlouho odkládal, že už to pak bylo neaktuální a tak se pokusím oba závody trošku popsat a porovnat v tomto prvním letním příspěvku. 
Záměrně píšu "prvním", protože by měl ještě následovat druhý o letním QRP contestu, na který se již teď těším.
Ale zpět k tomu co proběhlo. Před MWC jsme vyrazili najít nějaké nové portable QTH. Nechtěli jsme se příliš vzdalovat od Valašské Bystřice a přehrady Bystřička, tak jsme v podstatě jen trošku zvětšili kruh okolo těchto dvou bodů. Moc možností zde už nezbývá, tak se to zcvrklo na 4 místa. No nebudu napínat, na kopci Buřov je golfové hřiště. To jsme věděli, ale mysleli jsme si, že by se tam snad našlo místečko, kde bychom zaparkovali 2 auta a postavili naši velmi úspornou, co do místa,  konstrukci pro parabolu. Nenašlo. Zbývající 3 místa buď neměla ideální nebo lepší výhled do okolí, než místa, na která jsme jezdili doposud nebo byla odříznutá 220kV vedením, které "filtrovalo" maják z Pradědu na 70cm tak dokonale, že nebyl slyšet vůbec, ba ani signál na mobilu nebyl. A to bylo taky špatně, neb jsme se rozhodli, že se podvolíme současnému trendu a začneme používat KST chat, bez něhož jsme už asi vyřízení. Vůbec se nám to nelíbí, že místo výzvy na pásmu už stanice jen domlouvají spojení na chatu. No bez internetu už to prostě nepůjde. Mimo jiné nás k hledání nového QTH donutilo i to, že na jednom ze stávajících QTH na Dílech vykopal zřejmě majitel pozemku příkop na příjezdové cestě, tak nás  i zřejmě spousty jiných odříznul od místa, kam jsme jezdili na provozáky a které sloužilo zřejmě i jako improvizované tábořiště, podle ohniště, které tu někdo z kamenů zbudoval. Nu což, je to soukromý majetek, nedá se nic dělat. Na Dílech si už nezavysíláme. Ne že by to bylo bůhvíjak skvělé místo, ale zas jsme to tam měli blízko.
Takže výsledek hledání nového QTH se rovnal nule. Díly nedostupné, na Malou Lhotu se nám jaksi nechtělo a tak jsme se po 2 letech zase vrátili na Hlavačky, kde jsme s portable začínali. Jihozápad je tam sice odříznutý lesem, ale stejně jsme ani z Dílů ani Malé Lhoty do těchto směrů nic nedělali, tak co, kašlem na to, západ tam chodí a od Romanovy chaty je to 10 minut autem. Na MWC 2015 se rozhodl s námi jet i Mirek OK2UYZ, tak jsme se těšili, že nám ukáže, jak využívat KST chat během závodu. Bezprostřední prožitky z tohoto závodu se už teď po měsíci docela těžko loví z paměti, ale pokusím se. Bylo nádherné až parné počasí, teplota kolem 30 stupňů i zde v Beskydech. Příjezd na kótu u vodojemu nad radioklubem OK2KRT bez problémů i louka byla posečená, tak jsme vybrali místa pro auta trochu víc doprostřed louky než obvykle. Postaveno jsme měli za chvíli a do začátku závodu zbývala hodina. Vyzkoušel jsem přístup k internetu přes mobil, rychlost mizerná, ale bylo to stabilní a pro chat dostatečné. Mirek UYZ byl v sobotu ještě v práci, tak přijel kolem šesté. My do té doby obvolávali, co jsme slyšeli, šlo to celkem dobře, na západ to odsud vždycky nějak chodilo.
První vlaštovička v podobě DK0NA z JO50TI přišla po hodině a půl od začátku a pak už se houfně přešlo na CW a přišla série stanic z OK1 a celkem slušná bodová úroda. Pak samozřejmě DL0GTH na 23,13 i 9cm, na 6cm to už nešlo. Pro přístup k chatu jsme používali webové rozhraní, protože Mirek neuměl s mým oblíbeným Tučňákem pracovat. A zde již nastal problém. Pokud je k dispozici jen notebook bez většího LCD monitoru je to v podstatě nepoužitelné. Nezbývá než přepínat mezi okny internetového prohlížeče a oknem deníku. Ani chatovací okno v Tučňákovi nic moc neřeší, do něj se musí člověk koukat, aby mu neutekla zpráva adresovaná jemu. V podstatě si neumím představit jednotlivce, který obsluhuje na portablu rotátor, v deníku vyhledává potřebný azimut a ještě sleduje okno chatu, zda mu oslovená stanice odpovídá a to vše luští na 14“ monitoru notebooku. To webové rozhraní je docela masakr co do funkcionality, ani jiné programy, které se připojují ke KST telnetem tento problém neřeší, máte další okno, které je potřeba sledovat. Mirek používá KJTlog, který má KST chat údajně lépe integrován, tak v příštím závodě ho vyzkoušíme. Jelikož nám toto QTH dovolí spojení na větší vzdálenost v podstatě jen na západ, „dělatelné“ stanice se vyčerpaly okolo 23. hodiny SELČ a šli jsme spát.
Já tedy v bláhové naději, že to na zadním sedadle oktávky nějak dám (nohy do kufru jsem si dát nemohl, protože tam bylo zařízení), ale takový spánek bylo utrpení. No i tak jsem se nějak dotrápil až k šesté ranní, na novém PB portable vařiči uvařil čerstvé kafe (výrazná změna a vzpruha podle minulých závodů) a mohli jsme to začít zkoušet znova. Moc to nešlo, zůstávali jsme v podstatě kvůli 24GHz, na poledne jsme měli domluvený Praděd a o ten jsme nechtěli přijít. Kolem 9. jsme udělali na 24GHz OK2BFF, se kterým jsme ani nepočítali a hezký výsledek i na tomto pásmu se rýsoval. KST nám pomohl na 23cm ke třem DL z JO61, z nichž jsme DL5YWM udělali i na 13 i na 9cm. To byla pro nás vzpruha a potěšení. Přesně v poledne jsme pak udělali zbývající 2 stanice na Pradědu na 24GHz a sbalili jsme to. Na 23cm jsme i tak udělali náš rekord, kdy jsme pokořili hranici 8000 bodů, to byla dostatečná náplast na toto ne moc dobré QTH. Co jsme si odnesli z tohoto závodu? Přesvědčení, že se na Polní den vrátíme na Malou Lhotu. Že musíme zkusit jiný deník a rozdělit se, jeden vysílá, druhý obsluhuje chat a deník. Že se v oktávce bez kufru spát nedá a že si tedy pořídím stan. A tak se i stalo.

O měsíc později - POLNÍ DEN.


Přesně o měsíc později jsme zase uprostřed louky, ale s docela jiným výhledem do kraje. Teplota ještě asi o nějaký stupínek výše, louka posečená, téměř žádný vítr, úmorné vedro. Jako první stavíme party stan a rychle se schovat do stínu. Každou další činnost na přímém slunci pečlivě z krytu pod stanem plánujeme. Hliníkový stožár ponechaný na slunci již po malé chvílí pálí do rukou docela hodně. Ale jde to dobře, i když pomaleji než obvykle. Stavíme navíc i anténu na 2m kvůli domluvě pro spojení na 24GHz. 20 minut před začátkem závodu máme vše připraveno a můžeme začít. Situace na pásmu je téměř identická jako před měsícem. V prvních minutách děláme stejné stanice včetně DK0NA, kterého tentokrát již v 11. minutě, ale tentokrát i na 13cm. Kouknul jsem na 1296.150, zda je tam OE3A, byl tam, asi o 4S silnější než z Hlavaček, hold tady to musí z JZ chodit, alespoň něco. Ještě nemají vyšší pásma připravená kucí z Rakouska, tak lovíme zatím bez netu dál. Mirek jel se svým domovským klubem, právě jsme si to ověřili spojením s OK2I. Následuje OK2KYZ na všech pásmech včetně 24GHz, vše v obrovské síle a na protějšku stále stejný operátor, úctyhodný výkon a to prý má ještě 47GHz. Velmi potěšilo spojení s OK1VEI i na 13cm, dlouho jsme se nedělali. No tohle QTH vypadá, že nemá chybu.
Je 17:30 SELČ a zdá se, že jsme vyčerpali možnosti spojení bez internetu. Zapínám data na mobilu a pokouším se připojit KST chat v KJTlogu, bez úspěchu. Přístup k internetu je mizerný, v prohlížeči se webové rozhraní KST táhne jako nohy z medu. Doma mi to jelo v KJTlogu bez problémů. Nakonec jsem si uvědomil, že tenhle portable notebook má čerstvé sedmičky s default zapnutým firewallem. Stálo nás to hodinu času. Ale i tak to má jednu dost podstatnou mouchu. Pokud není internetová konektivita dostatečně stabilní, vytuhne celý log v době, kdy čeká na refresh připojených uživatelů v KST, zažili jsme několik infarktových šoků, kdy log spadl na windows chybu a hrozilo, že příjdeme o data. No to se mi u Tučňáka tedy nikdy nestalo. U KJTlogu je ale fajn to, že zpráva z KST pro nás se objeví dole v okně logu. Škoda, že se i na stejném místě nedá na ni reagovat (odpovědět) a je potřeba překlikávat do jiného okna. A je zde stejný problém se 14“ monitorem notebooku a čitelností na něm. Jak tohle řešit zatím nemám zdání. Ale zpět k závodu. Po jisté době se nám podařilo najít na stole pro mobil takovou polohu, že internet jakžtakž fungoval a podařilo se konečně to, proč jsme jeli sem.
Udělali jsme snad historicky první S5 stanici od doby, co sjíždíme kopečky pod Radhoštěm a kroužíme po různých vyvýšeninách okolo přehrady Bystřička. S53D jde silně, kdyby volal výzvu, jistě bychom ke spojení s ním internet nepotřebovali. I on nás očividně bere dobře, spojení proběhlo rychle a hladce bez potřeby cokoliv opakovat. Vyvoláváme na chatu dokonce i OK2A, spojení opět bez problémů. Objevujeme na pásmu OK1KKL a vzápětí je hladce děláme na všech pásmech včetně našeho letos prémiového pásma 6cm. A pak už přichází náš ODX na 23cm, DJ5AR z JO49CV, 710km. Objeven na pásmu, když končil spojení s nějakou OK1 stanicí. ODX všeho našeho snažení na portable vůbec, obrovská radost. Do půlnoci ještě S50C, no vida, na JZ to jede. Vidina, že překročíme 10.000 bodů se začíná ukazovat jako realná.
Uléhám do svého nového stanu, v 01:00 SELČ je venku 26 stupňů, spacákem se jen přikrývám, paráda. Budík je na šestou, ale vstávám už v 5 a Roman hned za mnou, Zapínáme rádio a on tam cekví 9A1CMS, hup na něj a je náš. Další doposud z portable nikdy nedělaná země. Za půlhodinu přichází DL5YWM a tentokrát udělán všude včetně 6cm, neuvěřitelné. A pak ještě znova 9A1CMS na 13cm, připadáme si jako v pohádce. Tak tohle je koření a odměna za tu snahu, vyznamenání pro Romana jako konstruktéra. Jsem na nás pyšný, že nesem takto pochodeň kdysi slavné kolektivky OK2KAU dál. OE3A už mají vyšší pásma v provozu, tak je děláme hladce na 13 i 6cm, škoda, že pokus na 24GHz nevyšel. Děláme naprosto neuvěřitelně S51ZO i na 6cm, tak to už nás dorazilo úplně. Pak ještě OK1KKD z JO60 rovněž všechna pásma.
Je poledne, únava hlavně z toho horka začíná neúprosně doléhat. Vzpruha v podobě S59P na 13 i 9cm je velmi příjemná. Na 23cm nám do 10k bodů zbývá asi 50. To musíme dát. Žhavíme chat, zkusíme SP2, za pokus nic nedáme. A je tam SP2DDV – 418km. První SP takhle daleko. Mise splněna a bohatě překonána. Šťastní ale vyčerpaní začínáme balit. Všecko je v autech, zbývá jen ten párty stan. Morálně se připravujeme na to, že pak už nebude se kam schovat. Tak rychle jsme to ještě nestihli sbalit. Myslím, že to byly max 3 minuty. Tak tohle byl náš den rekordů for ever. Na 23cm pokořena hranice 10k bodů, na 6cm máme víc bodů než na 9cm. A na 13cm historicky vůbec za celou dobu, co tohle pásmo provozujeme z domu i z portable a myslím i že za dobu, kdy jsme jezdili jako OK2KAU, nejlepší výsledek, skoro polovina bodů, co na 23cm. No a na 24GHz nám chybí ten Praděd, no co se dá dělat. Zde je pár fotek.
Rád bych věděl, jak ostatní řeší internet na portablu, čím se připojujete? Pokud se se mnou někdo podělí o své zkušenosti, budu mu vděčný. Tak takové bylo naše léto z pohledu mikrovln. Zatím jsme odhodlaní jet na UHF contest, tak snad i podzim bude stejně úrodný.
Díky všem za spojení a na pásmu se těší zase na slyšenou tým na baterky OK2G.

Žádné komentáře:

Okomentovat