pondělí 5. října 2015

UHF Contest 2015 - Malá Lhota JN99AK

Po velkém úspěchu a bodové sklizni o letošním Polním dnu jsme byli rozhodnuti na UHFC jet i po zkušenostech, které jsme s tímto závodem a tímto QTH měli z před dvou let. Tedy zima, zima, zima. Týden před závodem jsem se poprvé v životě setkal na webu Mirka http://www.ok2kzb.ok2mdk.cz/  s pojmem “nůžkový stan”. Po vygooglování jsem byl překvapen, že to není překlep a že je to stan, co musíme mít, jestli chceme venku nějak přežít. Stan jsem objednal a ve čtvrtek 1.10. skutečně dorazil. Mysleli jsme, že teď už je vyhráno. Bohužel páteční ranní škrábání skla auta naše odhodlání v něm nocovat znova silně zviklalo. Nakonec jsme se rozhodli, že na přespávání pod stanem to asi nebude a že pojedeme až v neděli.

Ouuuu, jak dobře jsme udělali. Vstal jsem tedy brzy a v 5:30 jsem byl na cestě za Romanem. V Ostravě příjemných 14 stupňů a ani lístek se nepohnul. Ve Frýdku už silně foukalo, i když teplota byla stále stejná. Kolem 7 jsem byl ve Valašské Bystřici a při vystupování z auta jsem byl vrácen silným poryvem větru zpět do auta. To nebylo dobré. Roman hlásil, že byl v sobotu kouknout na QTH, zda tam nejsou krávy a že tenhle vítr není nic, že tam je to horší. Měl pravdu. Foukalo opravdu silně, i 10cm tráva ležela větrem přitlačená k zemi.
     Vybalili jsme konstrukci stanu z krabice a roztáhli ji. Poryvy větru s ní hýbaly i přesto, že na ní nebyla ani střecha ani boční stěny. Roman mezitím honil tu krabici po celém kopci, vždy, když se rozběhl, ta se vznesla do vzduchu a letěla jinam. Zapálit cigaretu bylo možné jen v zavřeném autě, jinak to byla “marná snaha - hra se zpěvy (Cimrman)”. Když se Roman vrátil s krabicí, rozhodli jsme, že tady opravdu nevydržíme. Rychle jsme konstrukci zase nasoukali do auta, (je to opravdu rychlovka) a jeli jsme zpět k lesu. Vítr sice foukal od jihu a les v zádech je na sever, ale byly tam hromady vytěženého dřeva, tak jsme se mezi ně schovali a to už bylo podstatě snesitelnější.
Zahájili jsme tedy s asi hodinovým zpožděním oproti plánu. Byla zima, byli jsme trochu odstíněni od větru, zato zase ve stínu lesa. Za chvíli jsme měli ruce již dost prokřehlé. Nicméně jsme začali vysílat, nejprve vyzobeme, co uslyšíme, pak zprovozníme internet a začnem domlouvat DXy. Tak se i stalo. Po nějaké době už bylo možné odskočit na sluníčko naakumulovat trošku tepla, solární panely také už dávaly dostatečnou energii. Na pásmu jsme byli docela brzo hotovi s těmi, co jsme slyšeli, tak jsem vytáhl z mobilu SIM kartu a zprovoznil USB modem. Internet se sice chytl jen na EDGE, ale na KST to bohatě stačilo, hlavně že to bylo stabilní a nemrznul nám kvůli internetu celý KJT log jako minule.

Já mezitím sledoval provoz na 145.400 FM, kde bylo živo a hlavně jsme vyposlechl, že na Pradědu jsou 3 stanice na 24GHz. Tak to je paráda, hned jsme šli na ně a udělali je. Navíc se objevila nová stanice OK1CJH s 24Ghz i s dalšími pásmy, paráda. Nakonec jsme kromě Edy OK2BPR udělali všecko, co se dalo. Na Edu nám bránil ten les,z prostřed louky, kde jsme měli původně být, jsme se už dělali. Na FM jsme dohpodli i QSO na 9cm. Povinné spojení s OE3A jsme na všech pásmech udělali hned v úvodu, trošku zklamání, že ještě neměli 9cm. Podmínky ale nebyly moc dobré, i zmíněná rakouská stanice nebyla tak silná, jako obvykle a les v tom tedy prsty neměl.
Zavládla pohoda totální, panely dávaly 11A do baterek, sluníčko už svítilo i na nás, vítr byl stále silný, ale už se dala i bunda rozepnout. Velmi nás těšilo, že si nás stanice samy na KST žádaly, i když účast nebyla zdaleka tak velká, jako o polním dnu. Bylo to snad poprvé, co jsme vydrželi až do poslední minuty závodu. Hlavně protože, že jsme v závěru udělali PRVNÍHO ITALA na 23cm v historii. Byl to jistě odraz od letadla, signál vylezl, velmi svižné tempo CW protějšku a bylo to doma, IK3GHY, 614 bodů.

Kdysi se tomuto závodu říkalo Den UHF rekordů. Pro nás byl, První Ital a na 24GHz také rekord. Za 6 hodin provozu jsme udělali více jak polovinu bodů oproti 17 hodinám provozu o Polním dnu. Po sbalení jsme se šli znova projít na vrchol kopce, jak jinak, vítr se ztratil a bylo teplo a klidno. Ale nemyslíme si, že jsme o něco přišli. Nádherný závod. Na příští sezónu chystáme nějaké vychytávky, jako například SDRko do první mezule rádia, abychom i viděli, jestli tam někdo je a jiné. Tak díky všem za spojení, tým na baterky se těší s vámi všemi na slyšenou.

1 komentář:

  1. Congrats, škoda, že jsem nedostal jedinou odpověď o žádost na 9cm, možná by to prošlo. Třeba příště. Josef OK1ES za OL4A.

    OdpovědětSmazat