čtvrtek 12. listopadu 2015

A1 contest 2015

I když pásmo 2m není pro závod u mě moc oblíbený kvůli rušení, ale vzhledem k tomu, že A1 contest je telegrafní závod, znovu jsem to chtěl zkusit. Jednak si poslechnout po letech, jak to na dvoumetru při takovém závodě vypadá, jednak si ověřit, jakou rychlost jsem schopen při závodě pobrat. Taky jsem si chtěl ověřit, zda telegrafie na VKV umírá, či nikoli.
Nechtěl jsem jet úplně celý závod bez přestávek, jen tak rekreačně, proto jsem si půjčil od Romana Kenwooda TS140S s vestavěným transvertorem a 60W hybridem na konci. Chtěl jsem si i ověřit, že s více jak 10x větším výkonem udělám i lepší výsledek než s 5W a FT817. Anténa je pořád stejná, dualband 2m/70cm od OK5IM, tedy 5 element DK7ZB na dvoumetru, napevno bez rotátoru směrem na západ. Anténa je necelé 2m nad plechovou střechou zhruba ve výšce 9m nad zemí, napájená 6m RG-213.
Ještě před závodem jsem nahrál paměti do mého letitého OK2TEJ klíče a vyzkoušel pár spojení. Vysílalo to dobře, signál byl pochválen a zhodnocen jako silný. Wattmetr na rádiu ukazoval 50W.
Závod začal. Chvíli jsem se rozkoukával, nevím ani proč jsem byl mírně překvapen, že jsou všichni okolo 144.050 a ne okolo 300, čekal jsem, že při závodě se band planinig moc dodržovat nebude, ale asi na dvoumetru ano, na 70cm se telegrafem cekví v pohodě na 200. Prolaďoval jsem okolo 050 a mapoval, kde kdo je, než jsem se tedy odhodlal zavolat OL3Z jako prvního. Buráceli v JN99 ohromně, čekal jsem, že budou na mě zadem a že mě nevemou, ale vzali. 3 minuty potom jsem zkusil JO60 do Německa a také na první zavolání. Super, asi tam nemají takové rušení jako v subregionálech a těch mých 50W je asi trošku lépe slyšet. Postupně jsem se odvažoval volat dál do JN59 a do JO48, to už bylo přes 600km a všecko jsem bez problému dělal. No paráda. Rachod ovšem sílil, OK2I a OK5K dokázali s tím Kenwoodem divy. Schválně říkám Kenwoodem, protože jsem si stoprocentně jistý, že nestíhalo to KV rádio, transvertor byl v pohodě. Místy už to AGC tak šifrovalo, že to rádio úplně jakoby koktalo a nebylo možné číst nic. To QRP eftéčko není tak citlivé a na dvoumetru si nějak s těmi obrovskými signály poradí. No nic, nic nového jsem tímto nezjistil, to víme s Romanem už dávno, že na mikrovlny je ta stočtyřicítka ještě vyhovující, zvlášť i proto, že dneska se už ani na 23cm moc necekví a čeká se na KST, domluva, rychle udělat a zpět na chat. Na pásmu je celkem klid a rádio je v pohodě. Ale tady je to jiná písnička. Zkrátka na houby je kvalitní a odolný tranvertor, když je za ním KV rádio s mizernou IP3-kou.
Na pásmu byl po dvou hodinách od začátku závodu trvalý šum a rachot na S7, prolézali jen ti silní a naštěstí to byly i DL stanice. Rozhodl jsem se chvíli volat výzvu s cílem přilákat a udělat ty blízké stanice. A on přišel na výzvu DQ2C z JO48WM, 635km a samozřejmě prozatimní ODX, to potěší. Znova jsem se vydal hledat a přineslo to ovoce v podobě 3xDL během 8 minut. Pak jsem chvíli řešil problém s KJT logem, ne že mi asi 5x spadl při pokusech vymazat vstupní řádek klávesovými zkratkami, které jsem si vytiskl z návodu, to naštěstí už zapsaná QSO přežila bez úhony, ale ani zanic nechtěl uložil značku OL90IARU. Nakonec jsem to vyřešil zapsáním poznámku k tomu spojení do deníku, že až budu exportovat EDI, musím opravit ten call z OL9IA na tu správnou.
Po pauze, kdy jsem kecal s Romanem na skypu a líčil mu dosavadní zážitky, jsem nasadil sluchátka a dal se znova do boje. Moje sebeobětování, což myslím vážně, protože ten rachot byl fakt o nervy, bylo odměněno druhým ODX v podobě DJ0QZ z JN49LM, 679km. Po další hodině, kdy jsem se zadkem a bokem antény dovolával, sice sporadicky, ale dovolával, i do OM a HA (do S5 nebo YU to bylo fakt marné), přišel třetí a konečný ODX DK0BN z JN39VV, 758km.
Dále se už nic zásadního neudálo až cca do 22:30UTC, kdy se mi nejprve z klíče vymazaly samy od sebe paměti. Klíč je napájen z malé 2Ah baterky, podezříval jsem ji, že jsem ji beztak už rok nenabíjel. Odpojil jsem ji, ale to jsem neměl dělat. Čert vem paměti, ale po restartu už klíč ani neklíčoval, respektive tečky rychlé jak hrom a čárky dlouhé sekundu a více. Moc nechápu, ale klíč nepoužitelný, ale má už snad 15 roků, chudák. Z rachotu na pásmu už mě začala pobolívat hlava, byla půlnoc, na pásmu už v tuto chvíli nic nového, zabalil jsem to. Ráno moudřejší večera.
V 7 ráno jsem byl jako přejetý parním válcem. Hlava bolela jako střep, klíč se taky neprobral. Zkusil jsem jedno spojení ručním klíčem, ale to už byla fakt ostuda. Už to neumím, bylo to hrozné, namáhavé, styděl jsem se. Nějak jsem ztratil náladu pokračovat. Na pásmu jsem už nic nového ani neslyšel, docela dost DL stanic, ale všecky jsem už měl. Zapíchl jsem to, vzal psa a vyrazil relaxovat do lesa, byl fakt nádherný den, škoda se trápit u rádia v tomhle stavu.

Co na závěr? No i přes ten nedobrý konec jsem byl spokojen. 64 QSO a 16k bodů za pár hodin, to jde. Na mapě v tiráži článku je vidět krásně, že anténa stála na západ, Hi. Dovolám se docela daleko i přes ten handycap s malou a nízkou anténou, ale hlavně jsem si krásně zatelegrafoval. S automatickým klíčem to fakt ještě docela umím a zvládám i 23WPM pobrat, Hi. V sobotu je OK-OM DX Contest CW, vyrazím lovil země na 15m, zatelegrafuju si zase a budu cekvit, však všici mají chtít mě, Hi. Díky všem za spojení a v příští sezóně zase na mikrovlnách.

Žádné komentáře:

Okomentovat