pondělí 9. května 2016

2.subregionál 2016

   O tom, že letos vyrazíme na portable už v květnu nás přesvědčila velmi slibná předpověď počasí, která se kupodivu i v sobotu dopoledne plnila. Naložení auta byla otázkou necelých 2 hodin, letos jsem si už konečně vyrobil podrobný seznam. Tak jsem to nechal až na sobotu ráno a stíhal jsem to v pohodě. Trochu jsem se u toho i zapotil, což ještě více podpořilo původní plán, že na kopci přespíme.
   Vyrazil jsem kolem 10:30 a v poledne jsme už montovali parabolu na střechu mé oktávěnky a vyrazili do Malé Lhoty. U Romana na chatě mírně pofukovalo, což dalo tušit tomu, že na kopci to bude horší. A taky, že bylo.
   Ihned po vystoupení z auta jsme se rozhodli, že do prostřed louky nepojedeme a že zůstaneme pěkně u lesa, který nám měl krýt záda od toho už docela silného východního větru. Nebyl studený, tak se dalo stavět jen v tričku. Stožár pro parabolu Roman o 1.5 metru prodloužil, což je příprava na nahrezení 1.6m paraboly za 3m, která se u Romana v dílně vyrábí. Stožár je nyní opatřen 4 kotvami z ocelových 6mm lan s napínáky, tak jsme vše vyměřovali a tak nám celá stavba trvala trochu déle, než obvykle. Pak jsme velmi rychle zbudovali naše pracoviště v nůžkovém stanu. Boční plachty jsou proti větru téměř nepropustné, tak bylo nutné je ještě zpevňovat příčnými provazy, aby se stěny nevydouvaly směrem dovnitř. Celou konstrukci stanu jsme rovněž pro jistotu ukotvili. Obloha byla bez mráčku a slunko už má pořádnou sílu. Baterky se po krátkém zkušebním provozu začaly hned dobíjet a regulátor ukazoval místy více jak 11A nabíjecího proudu. Začali jsme téměř načas, i když jsme trochu zápasili z internetem. Sazkamobil karta, na níž měl být 200MB datový tarif odmítala s USB modemem pracovat. Do GSM sítě se to sice zalogovalo, ale internet nefungoval. Tak jsem vzal T-mobile kartu z mobilu a ta už fungovala bez problémů. Vodafon mi pak poslal SMS, že mám volat na podporu, kvůli internetu. Ještě to ověřím, ale předpokládám, že mě budou nutit do jejich LTE modemu, který je asi tak 6x dražší než ten, který jsem na Aukru koupil za 200,-Kč.
   Náš plán tetokrát byl soustředit se na chatování co nejvíce a místní stanice si nechat napotom. Byl by to dobrý plán, ale na KST moc stanic k poptání v rozumné vzdálenosti moc nebylo. Tak jsem začal vyhledávat. Omažitě jsem narazil na OM3KII v obrovské síle, zatím měli v chodu jen 23cm, ale do hodiny jsme je pak udělali i na ostatních pásmech až do 6cm.Spojení s OK2ZTK na všech pásmech šla tentokrát celkem hladce. Pak se ale moc toho ani na chatu, ale hlavně ani na pásmu moc nedělo. Potěšil OK1VEI, ale QSO na 13cm už nešlo. Pak už konečně přišla na nás řada u DL0GTH a podařila se je 2 pásma, na 9cm už u nás ani stopa. Chuť jsme si spravili na OE3A, kde to šlo jako po másle, neskutečný signál na všch pásmech.
   Roman si u notebooku stále stěžoval, že není už komu psát. Už jsme se chystali to zalomit, tentokrát vleže do prázdných aut, když se na pásmu objevili přátelé z OK2KYZ, tak jsme je ve velké síle udělali kromě 6cm všude, ale předpokládali jsme správně, že toto pásmo doděláme dopoledne. Nám nefungovalo 24GHz, což zamrzelo, ale co se dá dělat. Vítr se nezklidňoval a byl už docela ledový. Tak jsme to hodinu po půlnoci zabalili se stavem kolem 6500 bodů, což na tu bídu nebylo zase tak špatné. V noci jsem se několikrát vzbudil zimou, ale nebyla to zase tak totální hrůza, protože jsem se probral až někdy kolem půl osmé. Kromě otlačenin, nezvyklý spát na tak tvrdém loži, jsem vstával docela odpočatý.
   Na chatu ani na pásmu se toho moc nezměnilo. Tak jsme lovili, co se dalo, většinou jen 23cm. Pak jsme napsali spíše jen tak pro pokus DJ5AR. S největší pravděpodobností kolega z DL sledoval letadla, tak nám skoro okamžitě odpověděl a to jste měli slyšet tu sílu. Smetr se blížil k devítce. ODX za 710 bodů byl doma. Ve druhé minutě po tom, co nám poslal CFM, jsme už jen sledovali, jak rychle jeho signál spadl a už jsme neslyšeli nic. To už jsme se blížili k hranici 9000 bodů a dali jsme si za cíl doklofat to k desítce a sbalíme to. Podařilo se to bez 7 bodů splnit, zakončili jsme na 9993 bodech. Rekord z PD2015 10368 jsme sice nepokořili, ale i tak si tohoto výsledku docela ceníme. Vyšší pásma se nedají s PD výsledkem vůbec srovnávat, zvláště pak 9cm, ale co se dá dělat. Za měsíc o MW contestu to bude jistě lepší.
   Tak díky všem za spojení a za měsíc, doufáme v daleko hojnějším počtu zase naslyšenou. Zde ještě pár fotek

Žádné komentáře:

Okomentovat