čtvrtek 6. října 2016

UHF Contest 2016

   Letošní UHF contest jsme pojali jako test naší nové 3m paraboly. Trošku jsme litovali, že jsme nejeli už v sobotu, když nakonec bylo tak krásně a zřejmě i v noci nebylo na kopci tak zima. Rozhodnutí ale padlo už daleko dříve, tak jsme nakonec jeli až v neděli. Vstávání ve 3:30 nebylo sice nic moc, ale před šestou ranní jsem už byl u Romana na chatě. Poměrně rychle jsme vyřešili umístění obou polovin antény na střechu auta a vyrazili jsme směr Malá Lhota. Bylo brzo a k tomu neděle, nikoho jsme na našich velmi úzkých zkratkách nepotkali, takže jsme zaparkovali uprostřed louky a dali se do stavby.
   Roman to opět beze zbytky všechno důkladně a hlavně velmi chytře vymyslel, takže za 2 hodiny byla anténa nahoře. Už jsme oba zapomněli, jaké to je monstrum. Už jednou jsme 3m parabolu měli ještě když jsme jezdili závodit za OK2KAU. Je to neuvěřitelné, ale naposledy jsme s 3m parabolou byli na Javorovém v roce 1997, v tom nešťastném roce povodní. 


   Rychle jsme postavili stan, rozbalili panely a rádio a začali. Moc to tedy nešlo. Na obloze byla ve všech směrech nějaká oblačnost. Ze západu nebylo skoro nic slyšet, tak jsme lovili, co se dalo. Hlavní snahou bylo ale sžít se s novou anténou, která je o mnoho užší, než byla původní 1,6m parabola. Směrování od pásma 13cm je už velmi kritické, ťuknutím na rotátor se dá docílit změny i o několik "S" nahoru, ale samozřejmě i dolů. No bude to chtít trochu cviku. Padla i kacířská myšlenka o tom, že by bylo možná skvělé mít tu 3m parabolu jen na 23cm a na zbytek pásma používat tu menší. Ale je to spousta komplikací, uvidíme.
   Bylo pměrně teplo, takže se dalo pobývat jen v tričku a ani obvyklý vítr se nekonal, prostě nedělní dopolední pohodička. Jen ty podmínky tedy nebyly. Dokonce ani OE3A na 13cm se nepodařilo udělat. Kolem poledne jsme koukli na dešťový radar. A ouha. Od jihozápadu se to na nás valilo. Těžko říct, co se dělo v S5, YU a OE, ale spojení se moc nedařila. Rozhodli jsme, že anténa je vyzkoušená a že než zmoknout, raději už to ukončíme.
   Za hodinu a půl bylo vše v autech. Jen jsme nastartovali, spustil se déšť. Možná škoda té soboty, asi bychom toho udělali víc, ale o výsledek tentokrát nešlo. Ověřili jsme, že anténa je díky skvělému kladkostroji postavitelná snad i ve větru v pohodě a že funguje dle očekávání. Takže přes zimní přestávku máme v plánu větší konec na 23 a 13cm a nějaké SDRko, ať i vidíme, co se na pásmu děje. Zde je pár fotek ze stavby antény. Ahoj a v příští sezóně na slyšenou.

Žádné komentáře:

Okomentovat