čtvrtek 8. června 2017

Mikrovlný velmi nevydařený závod červen 2017

Nějakou dobu jsem váhal, zda se mám o tomto závodu rozepisovat, nakonec jsem se rozhodl, že i pro naši vlastní potřebu zde své postřehy zaarchivuji.

   V sobotu jsem dorazil k Romanovi na chatu k polednímu, za nádherného, slunečného, bezvětrného a možná až velmi teplého počasí. Naložili jsme parabolu a vyrazili do Malé Lhoty. Louka nebyla posečená, což jsme očekávali, ale zjistili jsme, že vedle BTSky, která stojí uprostřed ní, je vybetonovaný základ pro příhraďák, který ještě rozložený ležel opodál.  Okolo byla tráva polehlá od náklaďáků, které se tady jistě otáčely. Tak jsme raděj zavolali majiteli, zda tady na té polehlé trávě můžeme být. Bylo povoleno. Postaveno jsme měli v poklidném tempu docela rychle. Pak dorazil Mirek OK2UYZ. Předali jsme mu, alespoň jsme si doposud mysleli, funkční pracoviště a hodlali jsme se odebrat dolů do hospody na oběd a jedno.

   Byli jsme pár metrů od stanu, když nás Mirek volá zpátky: „mi se asi netočí anténa“. Vrátili jsme se a opravdu, motorek vrčel, anténa stála. Oba se vrhli to rozebrat, zjistilo se, že problém je v unašeči mezi motorkem a převodovkou. Po krátké rozpravě se hoši rozhodli, že zajedou k Romanovi na chatu to opravit. Oni odjeli a já sedal k rádiu s anténou na západ a začal vyvolávat a prolaďovat. Zaslechl jsem zboku OE3A, tak jsem zaklekl k rotátoru a prsty otáčel s hřídelí převodovky. Šlo to ztuha, prsty bolely, ale vypadalo to úžasně dvěma prsty točit třímetrovou parabolou. Natočil jsem anténu, udělal je na 23 a 13 cm, výše ještě neměli zprovozněno. Dál tam nic v tom směru nebylo, OM3KII udělám s anténou v jakémkoliv směru, jejich signál je tu mimořádně silný. Otočil jsem anténu stejným způsobem nazpět, udělal pár místních stanic, nic vzdálenějšího jsem nezaslechl, na malou chvilku jsem zaslechl DM7A a DL0GTH, ale signál proletěl asi v okamžiku, kdy to otáčeli jinam. Hoši se vrátili, motor namontovali a anténa byla OK. Hurá, žízeň už byla, ve stanu už bylo 33 stupňů, hlad taky, tak jsme s Romanem na druhý pokus vyrazili do té hospody.
   
   Po návratu Mirek hlásil, že to nějak nejde, že se velmi špatně dovolává. Přehodili jsme se, ho poslali do hospody a my dva sedli k rádiu. Nastartovali chat a "hoši netlačte se, na každého se dostane“. No … , lidi nám psali, ale s kým jsme se dohodli, nedařilo se ho udělat. I ty, co normálně děláváme. Šly jenom v podstatě místní stanice, pokud to bylo přes 200km, bylo to vždycky složité nebo nás neslyšeli vůbec.

   Pojali jsme neblahé tušení. Stojíme moc blízko té BTS, je to divné, my sice slyšíme, sice slaběji, než jindy, ale nikdo neslyší nás. Trápili jsme se s pár QSO až někdy do 01:00 a když nám i Matěj OK2A hlásil, že nemá po nás ani stopu, bylo rozhodnuto se jít na to vyspat.
V šest ráno už sedíme všichni 3 u rádia a mizérie pokračuje. Navíc na radaru sledujeme, jak se k nám blíží fronta. V 8 bylo rozhodnuto, něco je hrozně moc špatně, nemá to cenu zmoknout, případně v bouřce něco nechat polámat, balíme to.

   V 11 jsem už byl doma. V pondělí jsme si s Romanem volali. Bylo to ještě horší, než jsme si mysleli, kombinace BTS a ne příliš dobrých podmínek mohla mít na náš výsledek jen velmi malý vliv. Roman rozebral transvertor a zjistil, že je upálené výstupní RX/TX relé. Z kontaktů je velmi kvalitní útlumák, jak pro RX, tak hlavně pro TX stranu. Relé je bohužel společné pro všechna pásma, tak byla touto fatální vadou ovlivněna samozřejmě všechna pásma. A aby toho nebylo málo, PSV ozařovače je naprosto špatné. Původně jme tu hornu měli spájenu z cuprextitu, ta nová je z hliníkových plechů a je sešroubována desítkami malých šroubečků. Zřejmě už tam není spoj tak dokonalý a postupem času se asi její parametry zhoršovaly. Stejné zjištění se stejnou konstrukcí horny údajně zaznamenal Jacek SP9SOO. První sezónu vynikající, druhou už nepoužitelná.

   Tak do polního dne musíme vymyslet, co s tím. A vůbec do další sezóny musíme začít přemýšlet, zda je kompaktní konstrukce ALL-IN-ONE to nejšťastnější řešení. Odejde li něco v jedné bedně, může to způsobit, že nepojede žádné pásmo. Budem to muset nějak diverzifikovat, nejspíš zpět na systém více krabic, blíže k parabole, možná i 2 paraboly, když ta 1,6 metrová zahálí zbytečně, auto to na kopec v pohodě uveze.


Tak takový byl náš letošní MwC, díky všem za trpělivost a doufáme pevně, že s funkčním setupem, naslyšenou o polním dnu. 

1 komentář:

  1. zajímavé čtení, počasí vyšlo, pivo jídlo bylo, nocleh taky, jen ta technika .... tak snad příště

    OdpovědětSmazat