pondělí 3. července 2017

Polní den 2017 (tak trošku jako v prádelně)

Po nevydařeném mikrovlném závodě už byl transvertor opraven, tak jsme se i přes předpověď deště na neděli rozhodli vyrazit. Určitě jsme udělali dobře, protože sobota se vydařila i přes dosti silný vítr, který na kótě Malá Lhota foukal. Celkem jsem při balení věcí do auta nic moc nekontroloval podle seznamu, který mám po minulých zkušenostech se zapomenutými drobnostmi vypracovaný, říkajíc si, že to mám z před měsíce ještě všechno v hlavě. Ještě na Místecké těsně před Frýdkem jsem už litoval, neboť nemám nabalený spacák. No nic, Roman mi půjčí něco na přikrytí. Venku je docela vedro, jedu jen v tričku a ktaťasech, tak drasticky se jistě neochladí a v autě ty 3 hodiny spánku (tak jsem si to naplánoval, do 2 vysíláme, 3 hodiny spíme, v 5 jsme zase u rádia) jistě pod nějakou dekou lehce přežiju.

Louka byla posečená, přesto raději Roman ověřil povolení vjezdu u pronajímatele louky. Vjezd byl povolen. Rozmisťujeme auta a hledáme místo co nejdál od BTS. V jednom místě trčí ze země kousek skály, tam jsme byli loni a udělali výsledek, stavíme tedy přesně na stejném místě. Kraťasy šly okamžitě dolů a místo nich tepláky, na tričko bunda od montérek, vítr byl prudký a docela studený. V mezerách mezi silnými závany ovšem zas slunko pálilo jako čert. Si prostě nevybereš. Postaveno jsme měli celkem rychle i proto, že jsme vzali osvědčenou 1.6m parabolu, na té 3 metrové bude ještě potřeba popracovat, úvodní měření ukázala, že nemá vypočtené parametry co do zisku a zřejmě bude potřeba ještě popřemýšlet nad úhlem ozáření naším ozařovačem.
Rozjeli jsme závod, plni očekávání, jak si spravíme chuť po nevydařeném MWC17. Asi po 3 hodinách jsme po vyzobání jasných "tutovek" rozjeli i chat. Docela nás překvapilo, jak málo OK1 stanic je připojeno, ani v podstatě nebylo momentálně z čeho vybírat. Bohužel stejný stav se nám zdál i u nám dosažitelných DL a S5 stanic. No nic, zkoušíme, co se dá, OE3A už pokládáme také za tutovku. Nevím ale, co se s těmi hochy stalo, signály od nich jsou slabší než bývaly, zručnost operátorů šla rapidně dolů, dávají výzvu CW, ale pak ani pomalým tempem neberou, co jim člověk dává, tak děláme 23 a 13cm, 9cm už nejde, neslyšíme je, loni to šlo bez problémů až na 6cm jako z praku, na všech pásmech signál přes devítku. Pak se objevil na chatu DB6NT, zareagoval až později, ale udělali jsme se kromě 6cm všude, na nejkratším pásmu to přičítáme mrakům, které byly asi v sobotu mohutnější v Čechách než momentálně nad námi. Nad Malou Lhotou visel černý klobouk, ale dohlednost byla jistě v desítkách kilometrů, přesto ze západu nic neprocházelo, kromě OK2A. Tak se nějak snažíme, zatím to vypadalo, že 13cm chodí lépe než 23cm. Nic zvláštního nechodí, tak potěšil i S59P, OK1VEI, DM7A nebo HA5KDQ. Na Maďary nám to tu skoro nechodí. Po půlnoci přemýšlíme o spánku, dole v údolí je v párty stanu svatba, takže docela veselo, hlučno i s ohňostrojem. Kolem jedné už jsem v limbu bez ohledu na svatbu. Žádného budíka jsem nechystal, doma se pravidelně budím před šestou i bez něj. Poryvy větru jemně pohupují s autem, ale je mi teplo.
Ráno se budím celý otlačený ze všech stran a je už sedm. Okolo auta se rozprostírá kouřmo a z údolí je vidět, jak se ty mraky na nás valí. Obloha dokonale zatažená. Do půl hodiny se viditelnost zmenšuje na cca 10 metrů. Stav připomíná prádelnu. Tomu odpovídá i stav na pásmu. Na jihozápad to ještě asi nějak chodí, děláme i S51ZO na všech pásmech včetně 6cm, paráda. A to je tak asi všecko. Ze západu se ještě podařil DG6NCO z jihu na 13cm 9A1CMS. Doděláváme ještě okolí na nejvyšších pásmech, na 23cm děláme ještě OK1CJH, ale výše už to ta prádelna nedovolí. Kolem 11 dopoledne začíná silně pršet, čekáme na přestávky v dešti a začínáme balit. Předpověď na YR.NO hovořila o tom, že pršet má přestat ve 14 hodin. A tak se i stalo, měli jsme jim věřit. Jakmile jsme měli vše v autech, objevila se nad námi modrá obloha, byla to otázka deseti minut, prudký déšť se proměnil ve slunečno, ještě jsme stihli odložit ze promočené věci, do auta nasedám zase jen v tričku, protože slunce už zase pálí.
Tak takový byl u nás polní den. Výsledek z loňska jsme nepřekonali, ale nevadí, zmokli jsme, to taky přežijeme. Alespoň jsme si ověřili, že i když baterky nebyly před západem slunce dokonale nabité, přece jen nebylo úplně jasno, energie z nich by nám vystačila zřejmě až do konce závodu. Ultrafialové paprsky dokonce i v dešti dokázaly v panelech vyvolat proud místy až 2A. Na závěr pár fotek , dokumentujících stav oblačnosti a na poslední i sušení stanu. Tu prádelnu jsem bohužel nestihl vyfotit.

Žádné komentáře:

Okomentovat