pondělí 7. května 2018

2.SUB 2018 - nové pásmo 10GHz

Letošní květnový závod jsme pojali jen jako test zařízení 24GHz a nového setupu pro naše nové pásmo 10GHz. Po předloňském polním dnu jsme měli zařízení pro 24GHz v poruše a přes zimu se ho podařilo Romanovi nadvakrát opravit. Po výměně rozpadlém cirkulátoru se sice přijímač rozjel, odešla však vzápětí vysílací část linku. TX se podařilo naštěstí nahradit jiným linkem a zařízení je nyní opět funkční, jen jej bylo potřeba ověřit v provozu. Stejně tak jsme investovali do nového transvertoru a offsetky na 10GHz. Toto pásmo jsme již jednou zkoušeli na vypůjčeném zařízení, ale tenkrát jsme to brali jen jako zpestření. Teď jsme pevně rozhodnuti se tomuto pásmu začít věnovat naplno.

Pro pokusy jsme zvolili nedělní dopoledne, kdy už budou mít okolní stanice na nás čas. Vyrazil jsem v sedm z domova, cesta byla v klidu a za necelé dvě hodiny jsem byl u Romana na chatě. Dokonalé modré nebe, ale docela čerstvý větřík. Na tričko to rozhodně nebylo, hned jsem na sebe oblékal další vrstvy. Rychle jsme postavili 24GHz a začali dělat pokusy s OK2LL na Pradědu. Až do této chvíle jsme si mysleli, že od chaty rozhodně ten Praděd uděláme. Neudělali. Za ty asi 3 roky, co jsme to zkoušeli odsud naposledy vyrostly stromy ve tomto směru o tolik, že po OK2LL jsme neměli ani stopu. On nás prý slyšel, my jeho bohužel ne. Ani hochy z Radhoště jsme i přes to, že je to 8km nedělali napřímo, ale odrazem z protějších kopců. V přímé cestě na OL9W stojí Romanova dílna a celá chata a za ní další s plechovou střechou. Zkusili jsme ještě OK2C, kteří jsou před námi za kopcem, ale vzhledem k tomu, že je to také jen 8km, šlo to hladce. Udělali jsme po domluvě na 145MHz FM ještě jeden neúspěšný pokus s Pradědem a pak jsme zařízení na improvizovaném stožáru vyměnili  za offsetku s transvertorem na 10GHz. Rozjeli jsme chat s nadějí, že se dovoláme dále a že toho uděláme více. Bohužel toto QTH je pro mikrovlny úplná "díra" v zemi. Nevím, co jsme čekali, oba víme, že odsud ani 70cm nechodí skoro vůbec.
Ale cíl jsme splnili, zařízení jsme otestovali na stejných dvou protějšcích, anténa směruje krásně, otestovali jsme i vliv elevace. Dokonce jsme  krátce zaslechli i OM3LQ, asi odraz od nějakého létajícího objektu. Nebyl to závod, byl to test, ale i tak jsme nadmíru spokojeni a už se moc těšíme na mikrovlný závod, kam bereme jen tato 2 pásma, Jednak, abychom pořádně rozjeli těch 10GHz, jednak zbývající pásma jsou v přestavbě. Rozdělují se pásma na dvojice (23+13 a 9+6cm). Pořídíli jsme i novou parabolu pro ta 2 vyšší pásma a "prohlubuje" se i stávající 1,6m parabola. ALL-IN-ONE (4 transvertory v jedné bedně a ve stanu ) bylo sice fajn pro jednoduchou změnu pásma, ale tahle vymoženost nás stála velké stráty v propojeních a relátkách. A tak pocestují transvertory co nejblíž k ozařovači, který bude i lépe přizpůsoben a nebude muset být širokopásmový. Jak se to bude stíhat, uvidíme, než to bude, budem jezdit to, co je teď funkční.

Tak se těšíme s vámi všemi naslyšenou.

Žádné komentáře:

Okomentovat