neděle 8. července 2018

Polní den 2018 - krátký, ale úspěšný

Jelikož jsou stále pásma nižší jak 3cm v rekonstrukci včetně parabol, na Polní den jsme letos vyrazili jen s 10GHz a 24GHz. Zůstat přes noc jsme plánovali jen v případě RS na 10GHz, aby bylo co dělat, ale to si jeden nevybere. Buď je krásně jako letos a tudíž 3cm jsou jen pásmem "na přímou viditelnost" nebo leje a jsou bouřky a to se nám s naší campingovou výbavou zase na portable moc nechce. Předpověď na PD nebyla pro 3cm příznivá, ale co když.. Tak jsme přibalili i stan na spaní a spacáky, více oblečení i jídla, kdyby jsme přece jenom přenocovali.

pondělí 7. května 2018

2.SUB 2018 - nové pásmo 10GHz

Letošní květnový závod jsme pojali jen jako test zařízení 24GHz a nového setupu pro naše nové pásmo 10GHz. Po předloňském polním dnu jsme měli zařízení pro 24GHz v poruše a přes zimu se ho podařilo Romanovi nadvakrát opravit. Po výměně rozpadlém cirkulátoru se sice přijímač rozjel, odešla však vzápětí vysílací část linku. TX se podařilo naštěstí nahradit jiným linkem a zařízení je nyní opět funkční, jen jej bylo potřeba ověřit v provozu. Stejně tak jsme investovali do nového transvertoru a offsetky na 10GHz. Toto pásmo jsme již jednou zkoušeli na vypůjčeném zařízení, ale tenkrát jsme to brali jen jako zpestření. Teď jsme pevně rozhodnuti se tomuto pásmu začít věnovat naplno.

pondělí 3. července 2017

Polní den 2017 (tak trošku jako v prádelně)

Po nevydařeném mikrovlném závodě už byl transvertor opraven, tak jsme se i přes předpověď deště na neděli rozhodli vyrazit. Určitě jsme udělali dobře, protože sobota se vydařila i přes dosti silný vítr, který na kótě Malá Lhota foukal. Celkem jsem při balení věcí do auta nic moc nekontroloval podle seznamu, který mám po minulých zkušenostech se zapomenutými drobnostmi vypracovaný, říkajíc si, že to mám z před měsíce ještě všechno v hlavě. Ještě na Místecké těsně před Frýdkem jsem už litoval, neboť nemám nabalený spacák. No nic, Roman mi půjčí něco na přikrytí. Venku je docela vedro, jedu jen v tričku a ktaťasech, tak drasticky se jistě neochladí a v autě ty 3 hodiny spánku (tak jsem si to naplánoval, do 2 vysíláme, 3 hodiny spíme, v 5 jsme zase u rádia) jistě pod nějakou dekou lehce přežiju.

čtvrtek 8. června 2017

Mikrovlný velmi nevydařený závod červen 2017

Nějakou dobu jsem váhal, zda se mám o tomto závodu rozepisovat, nakonec jsem se rozhodl, že i pro naši vlastní potřebu zde své postřehy zaarchivuji.

   V sobotu jsem dorazil k Romanovi na chatu k polednímu, za nádherného, slunečného, bezvětrného a možná až velmi teplého počasí. Naložili jsme parabolu a vyrazili do Malé Lhoty. Louka nebyla posečená, což jsme očekávali, ale zjistili jsme, že vedle BTSky, která stojí uprostřed ní, je vybetonovaný základ pro příhraďák, který ještě rozložený ležel opodál.  Okolo byla tráva polehlá od náklaďáků, které se tady jistě otáčely. Tak jsme raděj zavolali majiteli, zda tady na té polehlé trávě můžeme být. Bylo povoleno. Postaveno jsme měli v poklidném tempu docela rychle. Pak dorazil Mirek OK2UYZ. Předali jsme mu, alespoň jsme si doposud mysleli, funkční pracoviště a hodlali jsme se odebrat dolů do hospody na oběd a jedno.

středa 10. května 2017

2. subregionál 2017

Po zimní přestávce, kterou Roman věnoval modernizaci mikrovlných transvertorů, jsme se kvůli počasí rozhodli tento závod vypustit a pokud počasí jen trošku dovolí, využít přítomnosti stanic na pásmu lepšímu otestování 3m paraboly a jejímu porovnání s 1,6m parabolou. K Romanovi na chatu jsem dorazil kolem 14:00. Počasí zatím bylo dobré, slunečno a skoro bezvětří. Ještě chvíli jsme laškovali s myšlenkou, že nahážem vše do aut a vyrazíme alespoň na Hlavačky, ale nakonec jsme zůstali u chaty. Tohle QTH se k závodění téměř nehodí, ale jako testovací stanoviště to je dobré, pár blízkých stanic jsme odsud schopni udělat. Rozbalili jsme setup hned za chatou a poměrně rychle jsme měli vše připraveno. Ukotvení stožáru jsme udělali jen provizorně a nejprve jsme pověsili menší parabolu. Podle majáku jsme
zapsali síly signálů na všech pásmech, zkontrolovali umístění ozařovace v anténě a pak parabolu zaměnili za tu větší. Nejprve jsme byli zděšeni z toho, že se změna nijak zvlášť neprojevila, na pásmu 9cm to bylo dokonce horší. Chvíli jsme laborovali s ohniskem ozařovače,
ale nakonec podstatným zvětšením elevace jsme se dobrali očekávaného výsledku, na všech pásmech jsme majáky slyšeli i o víc jak 2S lépe,než s menší parabolou. Zavládla radost a uspokojení.
Závod začal. Vzhledem k tomu, co je vidět i na titulní foto, není zde jiná možnost, než otočit anténu do toho úzkého výseku na západ a zkoušet, co uslyšíme. Po chvíli přichází zboku OM3KII, tak točíme na něj a bez problémů děláme. Hoši ještě neměli vyšší pásma ready, tak zase zpět na západ. Děláme pár blízkých "beskydských" stanic (OL9W, OK2C, OL7Q) a nakonec OK1KUO.
Co se dalo, tak i na vyšších pásmech, 6cm se nepodařilo nikde. Jenže to už jsme měli za zády mohutná černá mračna, ozývala se bouřka a do 10 minut přišly i první kapky. Odpojili jsme rádio, zbytek přikryli plachtou a šli se schovat do boudy s tím, že počkáme, že nás to možná mine. No neminulo, začalo ještě více pršet a zdvihal se vítr. Bylo to ale takové přeháňkovité, tak jsme v době, kdy byl déšť slabší, šli uklidit anténu a pokusy ukončili. Cíl byl splněn, tranvertory po rekonstrukci funkční,

dokonce i dálkové ovládání transvertorů s krásným TFT displejem se rozjelo. Anténa je také v pořádku a dává očekávaný výkon. Ještě jsme dali kafe, chvíli probrali další plány a vyrazil jsme domů. Po cestě jsem v Čeladné vjel do průtrže mračen, tak jsme asi udělali dobře, že jsme na kopec nejeli. Ale mikrovlný contest už pojedem určitě, snad už se to počasí konečně umoudří. Tak naslyšenou.